Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciałoby zagłosować 35 procent tych, którzy wzięliby udział w wyborach. Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 28 procent poparcia, SLD na 9, a Twój Ruch na 7 procent. Progu wyborczego nie przekroczyłyby: Nowa Prawica i Solidarna Polska (po 4 procent) i Polskie Stronnictwo Ludowe (3 procent).

Reklama

Badanie pokazuje, że poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości wśród osób z wyższym wykształceniem jest wyższe (32 procent) niż dla Platformy (29 procent). Partia Donalda Tuska już tradycyjnie może liczyć na wyborców z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (38 procent) i 100-500 tys. mieszkańców (35 procent).

Z sondażu wynika, że młodzi ludzie chętnie popierają partie Janusza Palikota i Janusza Korwin-Mikke. Główną część elektoratu Twojego Ruchu stanowią osoby w wieku 25-34 lata (poparcie na poziomie 18 procent) i 18-24 lata (14 procent). Elektorat Nowej Prawicy to przede wszystkim osoby w wieku 18-24 lata (17 procent poparcia w tej grupie).

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę, frekwencja wyniosłaby 50 procent. 32 procent badanych deklaruje, że nie wzięłoby udziału w głosowaniu. 18 procent respondentów wciąż nie podjęło ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Wszystkie partie, funkcjonujące na scenie politycznej posiadają bardzo duży elektorat negatywny. "Zdecydowanie nie zagłosowałoby" na PiS - 48 procent, a na PO 42 procent ankietowanych. Największy twardy negatywny elektorat wśród Polaków ma ugrupowanie Janusza Palikota (Twój Ruch). Aż 57 procent badanych deklaruje, że zdecydowanie nie zagłosowałoby na tę partię.

Reklama

Mimo, że formalnie Jarosław Gowin nie stworzył nowego ugrupowania zapytaliśmy również o potencjał i negatywny elektorat takiego ruchu. Aż 86 procent badanych twierdzi, że nie poparłoby formującej się partii byłego Posła PO. Jarosław Gowin mógłby liczyć na ewentualne poparcie 6 procent zwolenników PO i 12 procent zwolenników PiS.