Prezydent podkreślił, że koalicja jest zdolna do podejmowania trudnych decyzji, niekoniecznie tylko i wyłącznie popularnych - Z punktu widzenia prezydenta rzeczą ważną jest stabilność państwa. Stabilność państwa to także stabilność władzy, a więc poniekąd także stabilność koalicji. Koalicja, która dzisiaj rządzi Polską, jest koalicją stabilną. Różni ją to w sposób zasadniczy od koalicji poprzedniej, która była typowo niestabilna; ciągle były - przypomnę - pakty stabilizacyjne, które tylko i wyłącznie destabilizowały sytuację - powiedział Bronisław Komorowski.

Reklama

Jak dodał, "nie ma łatwych koalicji, bo w ogóle ustrój demokratyczny nie jest łatwy; tyle że nikt lepszego nie wymyślił - więc w ramach demokratycznych mechanizmów po prostu jest najłatwiej sprawdzić siły polityczne pod względem ich zdolności do dźwigania odpowiedzialności za Polskę". - Można to także robić, obserwując koalicję. Obserwuję i widzę, że zachowała swoją zdolność do działania - podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent Komorowski od rana bierze udział w "Zaduszkach Witosowych"- Bardzo się cieszę i dziękuję, że możemy być razem w Wierzchosławicach w wigilię Święta Niepodległości, bo przecież wszyscy czujemy, że tamto odzyskanie niepodległości w 1918 roku byłoby niemożliwe bez ludu polskiego - powiedział prezydent.

Mówił też o potrzebie wrażliwości na tradycję narodową. Tradycję narodową rozumianą jako depozyt od historii dla wszystkich zróżnicowanych o różnych poglądach, o różnych dążeniach, ale ogarniętych tą samą przynależnością do wspólnoty narodowej - powiedział Bronisław Komorowski.