Janusz Piechociński nadal będzie sprawował funkcję wicepremiera i ministra gospodarki.

Reklama

Ministrem obrony, od dziś także w randze wicepremiera, pozostał Tomasz Siemoniak.

Bartosz Arłukowicz będzie nadal szefem resortu zdrowia, Andrzej Biernat utrzymał funkcję ministra sportu i turystyki, Maciej Grabowski będzie kontynuował pracę na stanowisku ministra środowiska.

Joanna Kluzik-Rostkowska pozostaje na stanowisku ministra edukacji narodowej, a ministrem szkolnictwa wyższego i nauki będzie nadal Lena Kolarska-Bobińska. Stanowisko ministra pracy i polityki społecznej utrzymał Władysław Kosiniak-Kamysz, z kolei ministrem kultury i dziedzictwa narodowego pozostaje Małgorzata Omilanowska, a ministrem finansów - Mateusz Szczurek.

CZYTAJ TAKŻE: Kopacz: To będzie dobry i pracowity rząd>>>

Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi nadal będzie Marek Sawicki. Jacek Cichocki pozostaje ministrem - członkiem Rady Ministrów.

Nowymi ministrami zostali: Cezary Grabarczyk (resort sprawiedliwości), Andrzej Halicki (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji), Maria Wasiak (resort infrastruktury i rozwoju), Teresa Piotrowska (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych) oraz Grzegorz Schetyna (Ministerstwo Spraw Zagranicznych).

Przed zaprzysiężeniem Ewa Kopacz złożyła rezygnację z funkcji marszałka Sejmu. Do czasu wybory nowego marszałka funkcję będzie pełnił najstarszy z wicemarszałków, czyli Jerzy Wenderlich z SLD. W środę o godz. 13 ma rozpocząć się punkt posiedzenia Sejmu, dotyczący wyboru nowego marszałka Izby.

Kandydatury na funkcje marszałka i wicemarszałka Sejmu (po Cezarym Grabarczyku, który obejmuje resort sprawiedliwości) kluby mogą zgłaszać do jutra do godz. 21.

Kandydatem koalicji PO-PSL ma być Radosław Sikorski.

-Ten rok wymaga koncentracji na sprawach strategicznych dla państwa - powiedział Bronisław Komorowski, który w Pałacu Prezydenckim powołał premier Ewę Kopacz oraz jej rząd. Prezydent życzył nowym członkom rządu odwagi i rozwagi w podejmowaniu wyzwań.

Bronisław Komorowski dodał, że do wielkich zadań, nie tylko tego rządu, należy dyskusja i ewentualnie decyzja w sprawie członkostwa w strefie euro.

Wielką umiejętnością jest gra zespołowa - powiedział prezydent, nawiązując do wczorajszej wygranej polskiej drużyny w Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej. Wyraził nadzieję, że nowy rząd będzie potrafił grać w zespole.