Ryszard Terlecki był pytany w środę przez dziennikarzy m.in. o stanowisko zarządów czterech stowarzyszeń sędziowskich, które wyraziły sprzeciw wobec wtorkowej wypowiedzi rzeczniczki klubu PiS. Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego nazwała ona zespołem kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy.

Reklama

Powiedziałbym, że jest to delikatne określenie. Bardzo dziwię się, że sędziowie zakładają partię czy związek zawodowy, który będzie bronił ich uprawnień, przywilejów czy wynagrodzeń. Nie bardzo rozumiem, jak się to dzieje. Myślę, że niektórzy sędziowie przypominają sobie czasy PRL-u, gdy wymiar sprawiedliwości działał na polecenie polityczne. Mam nadzieję, że takie czasy nie wrócą i sędziowie się opamiętają, i będą się stosować do prawa, a nie swoich korporacyjnych interesów - powiedział Terlecki.

Dodał, że stwierdzenie posłanki Mazurek to potoczne określenie tego, z czym mamy do czynienia. Niestety mamy do czynienia z przykrym wydarzeniem i należą się słowa potępienia dla tego rodzaju działań politycznych sędziów, a także próby wywarcia nacisku na środowisko sędziowskie, aby nie stosowało się do prawa, tylko do decyzji jakiegoś gremium, które uzurpuje sobie pozycję trzeciej izby parlamentu, czy najwyższej władzy w Polsce. To jakiś nonsens prawny - powiedział.

Terlecki podkreślił, że na miejscu Mazurek nie wycofywałby się z użytych przez nią słów. Szef klubu PiS odniósł się też do zapowiedzi posłów Nowoczesnej złożenia wniosku do sejmowej komisji etyki poselskiej w sprawie wypowiedzi rzeczniczki klubu PiS. Pomysł, żeby w tej sprawie wszczynać postępowanie, wydaje mi się komiczny - ocenił. Dodał, że Mazurek pozostanie na stanowisku rzecznika klubu PiS.

Reklama

We wtorek Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN stwierdziło, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego o niekonstytucyjności jakiegoś przepisu, nawet jeśli nie jest opublikowany, uchyla domniemanie jego zgodności z konstytucją. Rzecznik SN wyjaśniał, że uchwała zgromadzenia SN nie ma dla sądów orzekających mocy wiążącej, ale jest "wskazówką", jak dokonywać wykładni prawa.

Reklama

Pytana o to przez dziennikarzy w Sejmie rzeczniczka klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek uznała uchwałę Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego za opinię zespołu kolesi, którzy bronią status quo poprzedniej władzy, a jego uchwały - za szerzenia anarchii w kraju.