Jak poinformowało biuro rzecznika prasowego MSZ w komunikacie, kandydatura europosła PO na przewodniczącego Rady Europejskiej została w sobotę przedstawiona MSZ Malty, która od stycznia sprawuje półroczną prezydencję w Radzie UE.

W poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times" poinformował, że premier Beata Szydło sonduje inne kraje UE w sprawie możliwości zastąpienia dotychczasowego szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska przez Saryusz-Wolskiego.

Waszczykowski: Saryusz-Wolski gwarantuje bezstronność

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział PAP, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego. Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej - podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.

Waszczykowski podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.