Ponadto w pakcie znalazły się takie propozycje jak wprowadzenie zmian dotyczących skutecznej ochrony zabytków, powołanie Rady Zdrowia dla Warszawy, zintegrowanie komunikacji szynowej i kolejowej z komunikacją miejską, wprowadzenie kontroli historycznych zanieczyszczeń ziemi inwestycyjnej, stworzenie programu mieszkań komunalnych celowych, stworzenie "linowego transportu napowietrznego" dla ochrony środowiska w Warszawie, zwiększenie uprawnień kontrolnych związanych z miejscem docelowego zagospodarowania odpadów, utworzenie parku naukowo-technologicznego.

Reklama

"Pakt senacki" PiS został zaprezentowany przez kandydatów z czterech okręgów warszawskich, którzy przedstawili także swoje hasło: "Razem dla Warszawy, razem dla Polski".

Stołeczny radny Cezary Jurkiewicz, kandydat PiS z okręgu 42 poinformował, że wszyscy czterej kandydaci będą razem prowadzić swoją kampanię przez najbliższe dwa tygodnie.

Od dzisiaj ruszamy ze wspólnym materiałem wszystkich kandydatów razem - mówił.

To jest cenne, bo mamy wspólnie przygotowany materiał, nie indywidualnie i chcemy być na ulicach Warszawy - przekonywał Jurkiewicz.

Kandydat z okręgu 43 Lech Jaworski podkreślał, że pakt dotyczy kwestii zarówno ustrojowych, administracyjnych, jak i służby zdrowia. Jest to przejaw pracy zespołowej, opartej na wiedzy, rozeznaniu problemów, jakie nurtują warszawiaków i głębokiej świadomości, że właśnie praca zespołowa dla Warszawy jest jak najbardziej potrzebna - mówił kandydat PiS.

Słyszeliśmy o tym, że jakieś porozumienie senackie miało powstać po stronie KO, tymczasem z tego, iż mają tam wśród kandydatów znaleźć się przedstawiciele samorządu niewiele wyszło. Tutaj mamy dwóch przedstawicieli samorządu z kilkunastoletnim stażem - przekonywał.

Reklama

O pomysłach PiS na służbę zdrowia mówił Piotr Radziszewski, który wśród priorytetów wymienił m.in. skrócenie kolejek, zwiększenie dostęp do leków przez powołanie polskiego koncernu farmaceutycznego. Ponadto Radziszewski jako kolejne propozycje PiS wspomniał prowadzenie edukacji w zakresie profilaktyki zdrowia, szczególną ochronę zdrowia dzieci oraz cyfryzację.

Z kolei Marek Rudnicki przekonywał, że warszawiacy "zasługują na więcej" w kwestii ochrony ich zdrowia. Wśród priorytetów kandydatów na senatorów z PiS z Warszawy wymienił uwzględnienie odpowiedniego płacenia lekarzom za jakość leczenia oraz cyfryzację i rozwój profilaktyki.