Czym interesował się Kurski? Rozrywkowym życiem Tuska w młodości. Szukał informacji z akademika, w którym Tuskowie mieszkali przez lata. Na swej liście haków Kurski napisał także, że Tusk to "wojujący ateista", "na pewno bez ślubu kościelnego".

Reklama

Doszukiwał się - jak informuje "Newsweek" - także powiązań Tuska z Aleksandrem Kwaśniewskim przez kontrowersyjną firmę ubezpieczeniową Polisa, której akcje posiadał niegdyś prezydent. Kurski interesował się też m.in. współpracą PO z SLD przy wyłanianiu władz publicznego Radia Gdańsk, którego wiceprezesem został w 2002 roku Sławomir Nowak, dzisiejszy szef gabinetu premiera.

Kurski interesował się też bardzo interesami biznesmenów związanych z Kongresem Liberalno-Demokratycznym, pierwszą partią Tuska. W notatce pojawiają się największe afery III RP, a Kurski łączy rozmaite wydarzenia starając się sprawdzić, jak można obciążyć lidera Platformy.

Kurski i jego ludzie popełnili jednak jeden błąd - informuje tygodnik. Odbijając listę haków w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku, zostawili oryginał w maszynie ksero. Ten zapomniany oryginał, jeden z najtajniejszych dokumentów sztabu PiS, trafił kilka dni później do sztabu Platformy.

Co stało się z nią później? "Dałem ją Lechowi Kaczyńskiemu podczas naszej rozmowy na temat haków, których szuka na mnie Kurski" - opowiada premier w książce "Donald Tusk. Droga do władzy", wydanej przez "Newsweek".

"Słyszałem później, że kilku historyków związanych z IPN ostro współpracowało z PiS jeszcze przed kampanią. Nie mam jednak takiej zaciekłości, aby to wszystko sprawdzać" - dodał.

Wieczorem Instytut Pamięci Narodowej wydał oświadczenie, w którym poinformował, że Leon Kieres, ówczesny prezes IPN, przed wyborami prezydenckimi w lipcu 2005 roku nadał Donaldowi Tuskowi status osoby pokrzywdzonej.

Reklama

"Przeprowadzono kwerendę archiwalną oraz przekazano (5 października 2005 r.) posłowi Tuskowi dokumenty dotyczące jego osoby z zasobów archiwalnych Instytutu. Była to wówczas jedyna kwerenda dotycząca Donalda Tuska prowadzona w Instytucie.

Kolejną kwerendę prowadzono w związku ze złożonym 12 listopada 2007 roku wnioskiem Donalda Tuska o udostępnienie kopii dokumentów na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy o IPN. Ponadto informacje z zasobu archiwalnego Instytutu, dotyczące premiera Donalda Tuska opublikowano 4 grudnia 2007 r. w Katalogach w związku z art. 22 i art. 23 ust. i ustawy <o ujawnianiu>" - czytamy w oświadczeniu Instytutu.