Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg przyjechała w piątek do Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie, by wręczyć cztery promesy na łączną kwotę 180 tys. zł w ramach rządowego programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. W tym roku na ten cel zaplanowano łącznie 40 mln zł na 300 projektów.

Reklama

Promesy wręczono Towarzystwu Społecznemu "Tilia" z Trzcinicy, Uniwersytetowi Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego, Stowarzyszeniu Bractwo św. Idziego z Kępna oraz Caritasowi Diecezji Kaliskiej.

Zdaniem minister Marleny Maląg rząd PiS dba o seniorów, dziękując im w ten sposób za wychowanie młodego pokolenia.

Zależy nam na tym, żeby renty i emerytury były godne, stąd co roku podnosimy minimalną emeryturę, dokonujemy rewaloryzacji kwotowo-procentowej a nie groszowej tak, jak za naszych poprzedników o 2 zł - powiedziała Marlena Maląg.

Reklama

Podkreśliła, że gwarantem dbania o seniorów jest prezydent Andrzej Duda.

Za jego rządów nikt nie odbierze naszym emerytom trzynastej emerytury, pamiętamy o godnej rewaloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych i zagwarantowaniu tego, że wiek emerytalny, który został przywrócony będzie kontynuowany, czyli dla kobiet 60 lat a dla mężczyzn 65 - powiedziała.

Reklama

Przypomniała, że na program senior plus przeznaczono w skali roku 80 mln zł.

Minister Marlena Maląg podała, że od 1 kwietnia rząd w ramach tarczy antykryzysowej realizuje wsparcie dla przedsiębiorców w celu ochrony miejsc pracy, by pracownicy w wyznaczonym terminie mogli otrzymywać wynagrodzenia i "aby rodziny były bezpieczne". W tym celu przeznaczono już 80 mld zł.

Z kolei powiatowe urzędy pracy w ramach tzw. mikropożyczek w wysokości 5 tys. zł wspierają samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców. W skali kraju złożono ponad 1 mln 600 tys. wniosków.

Na dzisiaj zrealizowanych jest ponad 1 mln 300 tys. a wypłacono już ok. 6,5 mld złotych - powiedziała minister Maląg.

Oczywiście mamy maruderów, bo jesteśmy w gospodarnej Wielkopolsce, tymczasem duża aglomeracja taka, jak powiat poznański, wnioski realizuje bardzo słabo. To nie czynnik ludzki tutaj zawodzi, tylko brak dobrej woli, ponieważ wnioski są bardzo proste. W związku z tym przedsiębiorcy z Poznania nadal czekają na realizację. A jest z kogo brać przykład, bo w skali kraju zadanie wykonane jest na poziomie 90 procent - wyjaśniła minister.

Wskazała też na inne mechanizmy wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, jak m.in. zawieszenie składki ZUS-owskiej czy też świadczenie postojowe dla osób pracujących na umowy-zlecenia, cywilno-prawne czy dla samozatrudnionych.

Świadczenie w wysokości 2080 zł wypłacane jest przez trzy miesiące i już wypłacono w kraju 3 mld zł, natomiast zawieszenie składki zusowskiej wyniosło ponad 7 mld zł - poinformowała w Kępnie.

Od września zasiłek dla bezrobotnych zostanie podniesiony do 1200 zł - powiedziała Marlena Maląg.

Podkreśliła, że rząd PiS nigdy nie zapomni o osobach, które znalazły się w trudnej sytuacji. Przykładem jest ustawa o dodatku solidarnościowym na poziomie 1400 zł netto przez trzy miesiące, wypłacanym osobom, które straciły pracę, a były na umowie co najmniej 60 dni przed 15 marca 2020 r.

Natomiast dzisiaj nowym wsparciem dla rodzin jest bon turystyczny, w wysokości 500 zł na każde dziecko - oświadczyła.

Zdaniem minister Marleny Maląg bon jest solidarnością z branżą turystyczną, bo z jednej strony jest to wsparcie dla rodziny a z drugiej solidarność z branżą, która w wyniku pandemii koronawirusa bardzo dużo straciła - powiedziała.