Sejm potępił interwencję rosyjską w Gruzji i przyjął stanowisko Unii Europejskiej w sprawie konfliktu. W uchwale posłowie podkreślili, że Rosja, wkraczając do Gruzji, złamała normy prawa międzynarodowego. Sejm wyraził solidarność ze ofiarami konfliktu na Kaukazie.

Reklama

"Sejm RP stoi na stanowisku, że właściwą odpowiedzią NATO na zaistniałą sytuację winna być intensyfikacja działań na rzecz członkostwa Gruzji i Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim" - głosi uchwała. Mówi też o wadze bezpieczeństwa energetycznego. Posłowie zaznaczyli, że kryzys na Kaukazie pokazał, iż solidarność energetyczna musi być priorytetem Unii Europejskiej.

Wątpliwości wobec tekstu uchwały zgłaszał klub Lewicy. Posłowie SLD zagłosowali za uchwałą, bo na ich wniosek złagodzono pierwotne zapisy. Lewica tłumaczyła po głosowaniu, że Unia Europejska potępiła nieproporcjonalną reakcję Rosji na to, co zrobili Gruzini, ale w uchwale Sejmu to potępienie było o wiele bardziej radykalne.

"Nie możemy przyjmować sformułowań, które pokazałyby, że jesteśmy bardziej radykalni, niż Unia Europejska" - tłumaczyła Jolanta Szymanek-Deresz z klubu Lewicy.

Przeczytaj pełny tekst uchwały:

"W sierpniu 2008 roku, w toku konfliktu wokół Osetii Południowej, siły zbrojne Federacji Rosyjskiej wkroczyły na terytorium Gruzji, naruszając suwerenność i integralność terytorialną tego państwa, łamiąc tym samym podstawowe normy prawa międzynarodowego.

Przekonany o konieczności utrzymania integralności terytorialnej Gruzji, Sejm RP potępia rosyjskie działania i deklaruje solidarność z narodem gruzińskim, wyrażając głębokie współczucie wszystkim ofiarom tego konfliktu.

Reklama

Sejm RP wspiera polskie władze w ich zaangażowaniu w niesienie pomocy humanitarnej ofiarom konfliktu i w odbudowę zniszczonej infrastruktury państwa gruzińskiego.

Rodzina wolnych i demokratycznych państw Zachodu powinna okazać solidarność Gruzji i zaangażować się w niesienie pomocy narodowi gruzińskiemu. Sejm RP stoi na stanowisku, że zadaniem Unii Europejskiej jest pomoc w rozwiązywaniu konfliktu i że realizacja <6-punktowego planu pokojowego> może pozwolić na wyjście z kryzysu.

Sejm RP przyjmuje stanowisko UE wyrażone w Konkluzjach Rady Europejskiej z dnia 1 września 2008 roku na temat Gruzji. Sejm RP stoi na stanowisku, że właściwą odpowiedzią NATO na zaistniałą sytuację winna być intensyfikacja działań na rzecz członkostwa Gruzji i Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Reakcję Unii Europejskiej na kryzys gruziński winna stanowić konsekwentnie prowadzona polityka rozszerzenia Unii na Wschód oraz polityka pogłębienia procesu integracji europejskiej, zwłaszcza w zakresie polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, w tym szczególnie bezpieczeństwa energetycznego. Obecny kryzys po raz kolejny dowiódł, że solidarność energetyczna winna stanowić jeden z priorytetów Unii Europejskiej.

Dramatyczne wydarzenia na Kaukazie wymagają zdecydowanej i jednomyślnej reakcji całego wolnego i demokratycznego świata. Kontynuacja dialogu Zachodu z Rosją wymaga jednoznacznego poszanowania przez ten kraj podstawowych zasad prawa międzynarodowego".