Przekazałem Prezydentowi Zełenskiemu, że Ukraina może liczyć na wsparcie naszego Kraju. Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę cenną wizytę i konstruktywne konsultacje - napisał prezydent Duda na Twitterze w piątek po południu.

Reklama

Jak relacjonował po zakończeniu konsultacji w Wiśle prezydencki minister Jakub Kumoch poruszono też kwestie gazociągu Nord Stream 2, tranzytu dostaw przez Ukrainę do Polski i sytuacji na Białorusi. Kumoch podkreślał, że wszelka agresja na Ukrainę, mała czy duża, będzie miała dla Rosji dużą cenę, przede wszystkim w postaci sankcji. Poinformował, że zostanie uruchomiony specjalny kanał kontaktów między prezydentami Polski i Ukrainy.

Rosja chciałaby prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO, m.in. o Ukrainę, oraz wycofania się infrastruktury Sojuszu do granic z 1997 r. W przypadku niezrealizowania tych żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.

Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie przy ukraińskiej granicy przez Rosję ponad 100 tys. żołnierzy ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go państwa. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.

Jestem wdzięczny polskiemu narodowi i Andrzejowi Dudzie za konsekwentne poparcie ukraińską integralność terytorialną, suwerenność i integrację euroatlantycką - przekazał szef ukraińskiego państwa. Dodał, że "takie wsparcie jest szczególnie istotne w tych trudnych czasach".

Reklama

Cieszę się, że pracujemy wspólnie, by przeciwdziałać wyzwaniom dla bezpieczeństwa w regionie - napisał Zełenski.

Zełenski przybył w czwartek do Polski, do Wisły na konsultacje z polskim prezydentem Andrzejem Dudą.