Wybory 2023: Jak zdecydować na kogo oddać swój głos?

Jeśli nie mamy sprecyzowanych poglądów lub nadal się wahamy najlepiej poświęcić chwilę, by zapoznać się z programem poszczególnych ugrupowań. Drogą na skróty jest szybki test, którego wynik podpowie, do której partii jest nam najbliżej.

Służą do tego narzędzia internetowe przygotowane przez ekspertów nie związanych z żadną partią. Dostępnych jest kilka różnych testów, które można wypełnić. Wynik to oczywiście tylko sugestia, z której można skorzystać dokonując wyboru.

Reklama

Barometr Wyborczy 2023

Barometr Wyborczy 2023stworzyli naukowcy z różnych uczelni pod kierownictwem dr hab. Dominiki Kasprowicz z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Służy do porównywania programów komitetów wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Jego celem jest pomoc w wyborze komitetu, który najlepiej pasuje do naszych poglądów politycznych. Daje szybki dostęp do informacji o propozycjach komitetów wyborczych.

Test składa się z 24 zagadnień. Do wyboru jest po 6 odpowiedzi. Można go znaleźć na stronie barometrwyborczy.com

Latarnik Wyborczy 2023

Od lat działa również Latarnik Wyborczy, stworzony przez organizację pozarządową Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pytania dotyczące najbardziej istotnych i aktualnych tematów życia publicznegozostały przekazane komitetom wyborczym, aby się do nich odniosły. Na tej podstawie powstał test porównujący nasze odpowiedzi z odpowiedziami komitetów.

W teście należy odnieść się do 20 stwierdzeń, wybierając jedną z 3 odpowiedzi. Można go znaleźć na stronie latarnikwyborczy.pl