Cisza wyborcza 2023. Kiedy zacznie obowiązywać? Jak długo będzie trwać?

Cisza wyborcza rozpocznie się na przełomie piątku 13 października i soboty 14 października, dokładnie o północy. Zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych, czyli w niedzielę 15 października, o godz. 21 (o ile żadna z komisji nie przedłuży głosowania).

Reklama

Cisza wyborcza 2023. Na czym dokładnie polega? Czego nie wolno?

Cisza wyborcza obowiązuje zarówno polityków, jak i każdego obywatela. W trakcie jej trwania zabroniona jest jakakolwiek forma agitacji wyborczej, również w przestrzeni internetowej. Zakazane jest publikowanie w mediach, także społecznościowych, materiałów dotyczących kandydatów. Nie trzeba jednak usuwać treści publikowanych przed ciszą wyborczą. Od soboty do niedzielnego wieczoru nie zobaczymy polityków udzielających wywiadów w stacjach telewizyjnych i na portalach internetowych.

W trakcie ciszy wyborczej nie wolno:

  • zwoływać zgromadzeń;
  • organizować pochodów i manifestacji;
  • wygłaszać przemówień;
  • rozpowszechniać materiałów wyborczych;
  • publicznie namawiać do głosowania w określony sposób;
  • eksponować symboli, napisów i znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami;
  • podawać wyników sondaży wyborczych

Cisza wyborcza 2023. Jakie kary za złamanie przepisów? Gdzie zgłaszać naruszenia?

Kary przewidziane za złamanie ciszy wyborczej mogą być drakońskie. Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji będzie zakwalifikowane jako wykroczenie. Tutaj grzywna może sięgnąć maksymalnie 5 tys. zł. Natomiast naruszenie zakazu publikowania sondaży zostanie potraktowane jako przestępstwo. Za taki występek może grozić grzywna w wysokości nawet1 mln zł. Jeżeli będziemy świadkami złamania ciszy wyborczej, powinniśmy tę sprawę zgłosić na policję.

Cisza wyborcza 2023. W jakich przypadkach może zostać wydłużona?

Głosowanie, a co za tym idzie cisza wyborcza, mogą być przedłużone, jeżeli przykładowo jakiś lokal wyborczy zostanie otwarty z opóźnieniem, po godz. 7. Brane pod uwagę są też zdarzenia losowe, typu katastrofa budowlana w lokalu wyborczym bądź brak właściwej pieczęci na którymś z ważnych dokumentów.

Cisza wyborcza 2023. Czy obowiązuje za granicą?

Otóż nie. Polacy, którzy swój głos oddadzą poza granicami naszego kraju, nie muszą się martwić przepisami związanymi z ciszą wyborczą.