Postępowanie to również obejmuje swoim zakresem czyn polegający na pomówieniu w dniu 21 października 2023 r. za pośrednictwem środków masowego komunikowania CBA o bezprawne działania operacyjne wobec polityków opozycji, a polegające na stosowaniu kontroli operacyjnej wbrew przepisom ustawy - poinformował PAP we wtorek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Reklama

Prokurator przekazał, że fakty wskazane w złożonym zawiadomieniu jednoznacznie uzasadniają podejrzenie popełnienia przestępstwa podejmowania działań mających na celu skierowanie postępowania karnego przeciwko funkcjonariuszom wskazanej służby, jak również pomówienia samej służby o postępowanie, które może narażać ją na utratę zaufania potrzebnego do właściwego funkcjonowania i wywoływać negatywny odbiór społeczny formacji powołanej do zwalczania korupcji w życiu publicznym i gospodarczym, a także do zwalczania przestępczości godzącej w interesy ekonomiczne państwa.

Zawiadomienie do prokuratury

W poniedziałek minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński poinformował na platformie X, że Centralne Biuro Antykorupcyjne skierowało zawiadomienie o zniesławieniu przez b. szefa CBA Pawła Wojtunika.

Dość kłamstw. Ani CBA, ani żadna inna podległa mi służba nie inwigilowała opozycji - napisał minister w mediach społecznościowych.

Wojtunik pyta o podsłuchiwanie opozycji

Były szef CBA Paweł Wojtunik zadał kilka pytań w TVN24 do szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego ws. rzekomego podsłuchiwania polityków opozycji przed wyborami. Wojtunik powiedział, "że należy zadać pytanie, co się obecnie dzieje w CBA i w służbach specjalnych". To już nie jest tylko kwestia plotek, pogłosek, które krążą na tak zwanym mieście – powiedział.

Czy prawdą jest, że podczas odprawy w Lucieniu dwa dni przed wyborami zapadły decyzje, dyspozycje, wydano zalecenia, aby w kontekście wyborów parlamentarnych masowo stosować kontrolę operacyjną wobec przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych z położeniem szczególnego nacisku na jedno z ugrupowań tworzących koalicję przedwyborczą? Mam na myśli Trzecią Drogę – stwierdził Wojtunik.

Reklama

Pytanie drugie: czy koordynatorzy, koordynator lub zastępca (służb specjalnych - red.), w takim spotkaniu, w naradzie uczestniczyli? Czy te zalecenia płynęły z góry, czy o takich ewentualnych zaleceniach i pomysłach wiedzieli, akceptowali, czy się ewentualnie na nie godzili? – dodał.

Wreszcie pytanie trzecie: czy podobne zalecenia i pomysły masowego stosowania kontroli operacyjnej, przypominam na zasadzie podsłuchów pięciodniowych, w ramach których nie uzyskuje się zgody sądu, a jedynie akceptację ze strony prokuratora generalnego, były przekazywane i takie podsłuchy były realizowane przez ABW, SKW, policję czy inne służby, inne służby posiadające uprawnienia operacyjne? – komentował.

I wreszcie pytanie ostatnie: czy informacje z tych kontroli operacyjnych, jeżeli prawdą jest, że zostały zastosowane, były przekazywane innym politykom i były wykorzystane w prowadzonych negocjacjach politycznych, w działaniach politycznych? – powiedział były szef CBA.