Kosiniak-Kamysz o wojskowej współpracy ze Szwecją

Szwecja jest odpowiedzialnym i dobrym partnerem - powiedział szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem. W obecności ministrów podpisano kontrakt na granatniki przeciwpancerne o wartości około 6,5 mld zł.

Reklama

Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się w Gdyni z ministrem obrony Szwecji Palem Jonsonem. Kraj ten jest na ostatniej prostej dołączenia do NATO.

Jak relacjonował podczas wspólnej konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz, ze swoim szwedzkim odpowiednikiem rozmawiał o współpracy w zakresie wzmacniania i obrony. Ministrowie omówili też temat wsparcia Ukrainy. Ze wszystkich sił będziemy militarnie i humanitarnie wspierać Ukrainę - zapewnił.

Reklama

Kontrakt na granatniki podpisany

W obecności ministrów Agencja Uzbrojenia podpisała kontrakt ze szwedzkim koncernem Saab na granatniki przeciwpancerne i amunicję; wartość kontraktu wynosi około 6,5 mld zł i obejmuje także infrastrukturę, szkolenia i symulatory, pakiet serwisowy.

To jeden z najważniejszych kontraktów na sprzęt, który sprawdził się w walce na Ukrainie. Są bardzo dobre recenzje dotyczące tej broni, ona bardzo dobrze zdaje egzamin - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef MON wskazywał, że nie są to pierwsze zakupy dla polskiej armii w Szwecji, która - jak podkreślił - jest odpowiedzialnym i dobrym partnerem. Zaznaczył, że w najbliższych dniach do Polski trafi samolot wczesnego ostrzegania Saab 340 AEW.