Po raz pierwszy od reelekcji na stanowisko premiera Donald Tusk dołączy dziś do przywódców Francji i Niemiec w Berlinie na szczycie sojuszu zwanego Trójkątem Weimarskim.
"Były przewodniczący Rady Europejskiej Tusk wydaje się gotowy, by zostać dyplomatycznym mediatorem" – pisze Politico, podkreślając jego doświadczenie w sprawach Unii Europejskiej.
Tusk naprawi stosunki francusko-niemieckie?
- Tusk może jeszcze zmienić zasady gry. Przewodzi redemokratyzacji swojego kraju, ma silną pozycję, naprawdę może pełnić rolę koordynatora i wydobyć z przywódców to, co najlepsze - powiedział Alberto Alemanno, profesor prawa w HEC Paris cytowany przed Politico.
Innego zdania jest Piotr Buras z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. Nie sądzę, żeby [Polakom] łatwo było naprawić stosunki francusko-niemieckie. Źródła niezgody między Francją a Niemcami leżą poza zasięgiem Tuska. To różne podejścia do wielu kwestii oraz wzajemny brak zaufania między Scholzem i Macronem – powiedział
Francuzi wierzą, że Tusk dokona jednak niemożliwego
Jak czytamy jednak w Politico, Francuzi wierzą, że Tusk dokona jednak niemożliwego. Na jego korzyść przemawia to, że wiele go łączy zarówno z Niemcami jak i Francją. Francja, jak i Polska chcą, aby Niemcy dostarczyły Ukrainie rakiety Taurus, czego Scholz odmówił. Polska jest też zgodna z Niemcami w kwestii fundamentalnego znaczenia Stanów Zjednoczonych.
Trójkąt Weimarski: Dialog między Polską, Niemcami i Francją
Trójkąt Weimarski to platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Teraz ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się realia polityczne.
Pomysł utworzenia Trójkąta Weimarskiego zrodził się w okresie przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej, bo taka jest pełna nazwa Trójkąta Weimarskiego, to organizacja powołana do życia 28-29 sierpnia 1991 roku w niemieckim Weimarze, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.