Po raz pierwszy od reelekcji na stanowisko premiera Donald Tusk dołączy dziś do przywódców Francji i Niemiec w Berlinie na szczycie sojuszu zwanego Trójkątem Weimarskim.

Reklama

"Były przewodniczący Rady Europejskiej Tusk wydaje się gotowy, by zostać dyplomatycznym mediatorem" – pisze Politico, podkreślając jego doświadczenie w sprawach Unii Europejskiej.

Tusk naprawi stosunki francusko-niemieckie?

- Tusk może jeszcze zmienić zasady gry. Przewodzi redemokratyzacji swojego kraju, ma silną pozycję, naprawdę może pełnić rolę koordynatora i wydobyć z przywódców to, co najlepsze - powiedział Alberto Alemanno, profesor prawa w HEC Paris cytowany przed Politico.

Innego zdania jest Piotr Buras z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. Nie sądzę, żeby [Polakom] łatwo było naprawić stosunki francusko-niemieckie. Źródła niezgody między Francją a Niemcami leżą poza zasięgiem Tuska. To różne podejścia do wielu kwestii oraz wzajemny brak zaufania między Scholzem i Macronem – powiedział

Reklama

Francuzi wierzą, że Tusk dokona jednak niemożliwego

Jak czytamy jednak w Politico, Francuzi wierzą, że Tusk dokona jednak niemożliwego. Na jego korzyść przemawia to, że wiele go łączy zarówno z Niemcami jak i Francją. Francja, jak i Polska chcą, aby Niemcy dostarczyły Ukrainie rakiety Taurus, czego Scholz odmówił. Polska jest też zgodna z Niemcami w kwestii fundamentalnego znaczenia Stanów Zjednoczonych.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że podczas zwołanego na piątek w trybie natychmiastowym szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie będzie rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem o Ukrainie i blokowaniu pomocy dla niej przez Kongres USA.
Jak komentuje Reuters, przez ostatnie osiem lat, pod rządami PiS relacje polsko-niemieckie poważnie ucierpiały, ale - zdaniem analityków - powrót do władzy Tuska ułatwia "ożywienie" Trójkąta Weimarskiego.

Trójkąt Weimarski: Dialog między Polską, Niemcami i Francją

Trójkąt Weimarski to platforma współpracy i dialogu między Polską, Niemcami i Francją. Początkowo skupiał się na wspieraniu transformacji ustrojowej Polski i jej integracji z UE. Teraz ewoluuje w odpowiedzi na zmieniające się realia polityczne.

Pomysł utworzenia Trójkąta Weimarskiego zrodził się w okresie przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 roku. Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej, bo taka jest pełna nazwa Trójkąta Weimarskiego, to organizacja powołana do życia 28-29 sierpnia 1991 roku w niemieckim Weimarze, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji - Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa-Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.