O tym, że do KRS wpłynęło pismo z resortu skarbu poinformował rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Warszawie sędzia Wojciech Małek.
"Jest to kolejne pismo związane z postępowaniem w sprawie rejestracji nowej rady nadzorczej. Do pisma z ministerstwa skarbu została dołączona opinia prawna, z której wynika, że uchwała rady nadzorczej jest sprzeczna z regulaminem, a co za tym idzie, jest podstawa, by uznać ją za nieważną" - tłumaczył Małek PAP. Wcześniej o tym, że resort kwestionuje uchwałę KRRiT, pisała na stronach internetowych "Rzeczpospolita".
W lipcu KRRiT wskazała po ośmiu członków rad nadzorczych w Polskim Radiu i TVP. Swoich przedstawicieli do tych rad w sierpniu wskazał minister skarbu. Na razie KRS wpisał jedynie do składu rady profesor Ewę Nowińską, wyznaczoną przez ministra skarbu. Wnioski w sprawie wpisania pozostałych członków KRS odesłał z powodu braku numerów PESEL.
W ubiegłym tygodniu zarząd TVP zażądał od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wyjaśnień w sprawie identyfikacji osób, wybranych w końcu lipca do Rady Nadzorczej TVP. Według p.o. prezesa Piotra Farfała podanie przez KRRiT tylko imion i nazwisk członków w uchwale powołującej nową radę nie pozwala na jednoznaczną ich identyfikację.
W końcu sierpnia członek KRRiT Lech Haydukiewicz pisał w liście skierowanym do p.o. prezesa Piotra Farfała, że tekst uchwały podpisany przez szefa KRRiT zawiera jedynie imiona i nazwiska powołanych osób, co może uniemożliwić ich dokładną identyfikację. Haydukiewicz wskazywał, że członkowie KRRiT nie otrzymali w przewidzianym czasie przed 30 lipca materiałów dotyczących wybieranych osób.
Pierwsze zebranie nowej rady nadzorczej TVP Farfał wyznaczył na 16 września. Zdaniem przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego rada nadzorcza istnieje od momentu jej powołania, niezależnie od wpisu w KRS.