Odnosząc się do wcześniejszych prasowych doniesień na temat takiego nadzwyczajnego spotkania, ksiądz Lombardi oświadczył: "Mogę potwierdzić, że Ojciec Święty zaprosił kardynała Seana Brady, przewodniczącego konferencji irlandzkiego episkopatu, i arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina na 11 grudnia w celu zapoznania się z bolesną kwestią w Kościele Irlandii i dokonania jej oceny w związku z niedawną publikacją raportu komisji (sędzi Yvonne) Murphy".
Watykański rzecznik ogłosił, że w spotkaniu udział wezmą również przedstawiciele urzędów Kurii Rzymskiej oraz nuncjusz apostolski w Irlandii.
Wspomniany raport przyniósł dramatyczny opis procederu seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży z Dublina w ostatnich dziesięcioleciach. Skandal ten był przez cały ten czas tuszowany przez irlandzki Kościół, który - jak wynika ze sprawozdania - nie reagował nawet w drastycznych przypadkach.
Przypomina się, że już na początku swego pontyfikatu, w 2006 roku, zwracając się do biskupów Irlandii, Benedykt XVI wygłosił najbardziej stanowcze przemówienie na temat skandalu pedofilii w Kościele. Przyjmując irlandzkich hierarchów w Watykanie, powiedział między innymi: "Rany, spowodowane przez takie czyny, sięgają głęboko, a pilnym zadaniem jest odbudowa zaufania tam, gdzie zostało ono zniszczone".
Papież dodał, zwracając się do irlandzkich biskupów: "W podejmowanych przez was skutecznych działaniach, by stawić czoło temu problemowi, ważne jest, by ustalić prawdę o tym, co stało się w przeszłości, i poczynić wszystkie konieczne kroki, by nie dopuścić do tego, aby to się powtórzyło, by zapewnić pełne poszanowanie zasad sprawiedliwości, a nade wszystko, by przynieść wsparcie ofiarom oraz wszystkim dotkniętym przez te skandaliczne zbrodnie".
W czerwcu tego roku zaś, według doniesień włoskiej prasy, Benedykt XVI postawił ultimatum biskupom Irlandii, nakazując im ustalenie prawdy na temat 60 lat nadużyć i seksualnego wykorzystywania w katolickich placówkach oświatowych w tym kraju.
Kardynał Sean Brady i arcybiskup Martin po czerwcowej poufnej rozmowie z papieżem przyznali, że instytucje Kościoła "poniosły klęskę w sferze obrony dzieci i zapobieganiu nadużyciom seksualnym, fizycznym i emocjonalnym" - ujawnił dziennik "Il Giornale".