"Jest to projekt uchwały o wotum nieufności dla rządu. Jeśli nasza propozycja otrzyma poparcie parlamentu (...) i jeśli działalność rządu zostanie uznana za niezadowalającą, to dojdzie do głosowania nad usunięciem premiera (Tymoszenko)" - powiedział parlamentarzysta.

Reklama

Tego samego dnia Wyższy Sąd Administracyjny w Kijowie zaczął rozpatrywać skargę Tymoszenko na wynik wyborów prezydenckich. Szefowa rządu uważa, że głosowanie sfałszowano na korzyść Janukowycza.

Tymczasem, zdaniem Jefremowa, do debaty nad wotum nieufności dla rządu może dojść 1 marca. Na pytanie dziennikarzy, czy Partia Regionów zdoła zebrać niezbędną do usunięcia Tymoszenko większość w 450-osobowej Izbie, deputowany odparł: "Ja głosów nie liczyłem".

Formalnie większość w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy wciąż ma koalicja Bloku Julii Tymoszenko, bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona oraz Bloku przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Łytwyna, jednak ma ona problem z potwierdzeniem swego istnienia.

Reklama

Od drugiej tury wyborów prezydenckich 7 lutego, w której zwyciężył Janukowycz, kierowana przez niego Partia Regionów podjęła próby zmiany układu koalicyjnego na swoją korzyść, ale i te starania tej pory nie przyniosły żadnych wyników.

Główne targi odbywają się wokół podzielonego bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona. Część jego deputowanych jest lojalna wobec Tymoszenko, druga zaś składa się ze stronników ustępującego prezydenta Wiktora Juszczenki.

"To jest już wojna. Politycy może jeszcze ją wytrzymają, ale co będzie z ludźmi?" - pytał w środę przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.

Jak ocenił, jednynym i najlepszym wyjściem z obecnej sytuacji byłoby powołanie koalicji Bloku Tymoszenko z partią Janukowycza.