Wszyscy oni będą mogli zostać na wyspie, jeśli zechcą - dodał.
"Z rozmów (z udziałem przedstawiciela Kościoła katolickiego na Kubie - PAP) bardzo jasno wynikało, że wolą rządu jest uwolnienie wszystkich osób", pod warunkiem że nie są oskarżone o morderstwo - powiedział Alarcon agencji AFP w Genewie, gdzie odbywa się światowa konferencja przewodniczących parlamentów.
W rezultacie rozmów prowadzonych przez kubańskiego przywódcę Raula Castro z kardynałem Jaime Ortegą Hawana zobowiązała się do wypuszczenia na wolność 52 z grupy 75 więźniów politycznych, którzy trafili za kratki w 2003 roku.
Do tej pory w ramach tej umowy do Madrytu przybyło 11 dawnych dysydentów wraz z rodzinami.
Alarcon, pytany o to, dokąd trafi kolejna grupa więźniów, zasygnalizował, że będą oni mogli zostać na Kubie. "Według porozumienia mogą oni udać się za granicę (...), ale na Kubie są osoby, które zostały uwolnione wiele lat temu i wróciły do domów" - wyjaśnił przewodniczący kubańskiego parlamentu.
Ministerstwo spraw zagranicznych Hiszpanii informowało, że w poniedziałek z Hawany miało wylecieć kolejnych ośmiu byłych dysydentów wraz z ok. 36 członkami rodzin, ale brak miejsc w samolocie opóźnił ich wylot.