Lekarze z Moskwy, wśród których są najlepsi rosyjscy specjaliści w dziedzinie identyfikacji genetycznej, przyznają, że by wydać ekspertyzę, muszą mieć 100-procentową pewność identyfikacji. "Badania prowadzimy dotąd, aż uzyskamy stuprocentową pewność identyfikacji" - zapewnia prof. Dmitrij Momot, naczelnik mobilnej grupy ekspertów. Dodaje, że były wypadki, że rodzinom, które miały rozpoznać swoich bliskich, okazywano tylko mały fragment ciała.

Reklama

Specjaliści przekonują, że dostępne obecnie rozwinięta technologia pozwala określić tożsamość człowieka "z astronomiczną dokładnością". "Ale to wymaga czasu" - zastrzega genetyk, prof. Pavel Ivanow. Dlatego raport końcowy z prac lekarzy sądowych został zdeponowany w archiwum Instytutu dopiero kilka dni temu.

"Ogólnie nie mogę powiedzieć, że była to jakaś skrajnie wyjątkowa sytuacja. Nawet liczba ofiar, w porównaniu z innymi miejscami, w których wcześniej pracowaliśmy, nie była bardzo duża. Jednak był na nas pewien nacisk, powiedziałbym - polityczny" - mówił w rozmowie z TVP Info prof. Dmitrij Momot.