Papieska rozgłośnia podała, że wezwanie nuncjusza nastąpiło w związku z publikacją 13 lipca raportu na temat pedofilii w diecezji Cloyne oraz reakcją, jakie on wywołał. To nawiązanie do ostrego stanowiska parlamentu i rządu w Dublinie na ujawnione szczegóły tuszowania przypadków seksualnego wykorzystywania dzieci przez księży.

Reklama

W przyjętej 21 lipca rezolucji irlandzki parlament zarzucił Watykanowi, że zachęcał katolickich biskupów, by nie informowali policji o księżach podejrzanych o pedofilię. Premier Enda Kenny mówił na forum parlamentu, że hierarchowie Kościoła starali się wielokrotnie ratować swoje instytucje kosztem dzieci oraz "przeprowadzać rozbiór i analizę" każdego doniesienia o tuszowaniu przez Kościół przestępstw "świdrującym okiem kanonicznego prawnika". Kenny zarzucił ponadto Watykanowi "dysfunkcyjność, oderwanie, elitaryzm i narcyzm".

Szef rządu oznajmił, że w Irlandii nie ma miejsca na utajniane prawa kanoniczne Kościoła, i wyraził nadzieję, że Watykan wprost zadeklaruje, iż od tej pory będzie oczekiwał natychmiastowego zgłaszania na policję wszystkich podejrzeń o molestowanie dzieci.

Stolica Apostolska zapowiedziała oficjalną odpowiedź na stanowisko władz Irlandii i ogłoszony raport.

Pogorszenie dwustronnych relacji jest wydarzeniem wyjątkowym w historii stosunków dyplomatycznych między Watykanem a państwem europejskim.