"Pogrzeb szczątków polskich ofiar, odnalezionych na tzw. trupim polu, odbędzie się 30 sierpnia na cmentarzu w Ostrówkach, w mogile, gdzie spoczywają już ofiary masakry ekshumowane podczas prac w 1992 roku. W uroczystości wezmą udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz lokalnych, polskiego konsulatu oraz mieszkańcy. Planujemy także rozpoczęcie działań zmierzających do zbudowania pomnika. Mamy nadzieję, że jego odsłonięcie nastąpi do końca września, być może z udziałem prezydentów Polski i Ukrainy" - powiedział PAP naczelnik wydziału zagranicznego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Maciej Dancewicz.
Prace archeologiczne na terenie tzw. trupiego pola trwają od kilku lat. Na początku badacze ekshumowali 320 ofiar. Wiosną br. podczas dalszych prac zidentyfikowano kolejne miejsce masowego pochówku ponad 300 polskich kobiet i dzieci. W czasie obecnie prowadzonych badań archeologicznych odnaleziono szczątki dalszych ok. 200 ofiar zlokalizowane w pobliżu znajdującej się tam dawniej szkoły.
"W odnalezieniu miejsc kolejnych masowych mogił pomagają nam rodziny mieszkających tam przed wojną Polaków oraz okoliczni mieszkańcy. Na przykład miejsce pochówku kilku ofiar wskazała nam starsza pani, której ojciec podczas wojny uratował dwoje polskich dzieci. We wskazanym przez nią miejscu mieli spoczywać ich rodzice. Oprócz szczątków znaleźliśmy także np. obrączkę z inicjałami, medaliki, przedwojenną monetę dwuzłotową, guziki od polskiego munduru oraz łuski i pociski" - relacjonował Dancewicz.
Do tragedii w miejscowości Ostrówki na Wołyniu doszło 30 sierpnia 1943 roku. W tym samym czasie rozegrała się tragedia w sąsiadującej z Ostrówkami wsi Wola Ostrowiecka oraz w Janowcu i Kątach. Zbrodni na mieszkających tam Polakach dokonała Ukraińska Powstańcza Armia i miejscowa ludność ukraińska.
W 1992 roku w Ostrówkach dokonano ekshumacji zamordowanych tam Polaków. Ponad 300 ofiar masakry pochowano następnie w zbiorowej mogile.