W całych Czechach rozległy się syreny, na ulicach zatrzymali się przechodnie i pojazdy.
Ostatnie pożegnanie Havla odbywa się w praskiej katedrze św. Wita - w tym samym miejscu, w którym odprawiono mszę dziękczynną po inauguracji jego pierwszej kadencji prezydenckiej. Z sąsiadującego z Praskim Zamkiem Pałacu Arcybiskupów do świątyni przeszła wcześniej procesja złożona z hierarchów kościelnych Czech i Słowacji. To właśnie oni odprawią uroczystą mszę żałobną w intencji zmarłego.
W katedrze jest ponad tysiąc osób, wśród nich przedstawiciele władz czeskich - prezydent Vaclav Klaus oraz premier Petr Neczas - a także goście z kraju i zagranicy. Przybyli przywódcy: Francji - Nicolas Sarkozy, Austrii - Heinz Fischer, Słowacji - Ivan Gaszparovicz, Niemiec - Christian Wulff, Węgier - Pal Schmitt, Słowenii - Danilo Tuerk, Gruzji - Micheil Saakaszwili, szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton wraz z mężem, byłym prezydentem USA Billem Clintonem, była szefowa amerykańskiej dyplomacji, a prywatnie przyjaciółka Havla, Madeleine Albright, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Polskę reprezentują marszałek Senatu Bogdan Borusewicz i - jako przedstawiciel prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - były prezydent Lech Wałęsa. W imieniu rządu RP przybył minister kultury Bogdan Zdrojewski. W polskiej delegacji jest też były premier Tadeusz Mazowiecki.
W ławach katedry zasiedli przyjaciele Havla: artyści, muzycy, dawni opozycjoniści, obrońcy praw człowieka.
Przed mszą z Sali Władysławowskiej Praskiego Zamku trumnę z ciałem zmarłego wnieśli do katedry żołnierze kompanii honorowej armii czeskiej.
Główną część liturgii odprawia prymas Czech arcybiskup Dominik Duka, on także wygłosi kazanie. Lektorem pierwszego czytania z Księgi Hioba jest aktor Josef Abrham, który grał w filmie Havla pt. "Odejścia". Ostatnią część mszy celebrował będzie praski biskup pomocniczy Vaclav Maly, przyjaciel Havla jeszcze z okresu działalności opozycyjnej.
Oprawę muzyczną uroczystości pogrzebowych zapewnia Czeska Filharmonia Narodowa wraz z Praskim Chórem Filharmonicznym; wspólnie wykonają Requiem Antonina Dworzaka. Na samym końcu katedrę wypełni chorał św. Wacława, czeski hymn kościelny i średniowieczna pieśń rycerstwa czeskiego.
Po mszy trumna zostanie przewieziona do krematorium na Strasznicach, gdzie rodzina w czasie prywatnej uroczystości pożegna się ze zmarłym. Pochówek odbędzie się na Cmentarzu Vinohradzkim dopiero po Bożym Narodzeniu.
Vaclav Havel zmarł w niedzielę w wieku 75 lat w swym wiejskim domu w Hradeczku, na pogórzu Karkonoszy. Były prezydent czuł się osłabiony od wiosny, kiedy nabawił się poważnego zapalenia górnych dróg oddechowych.