Reformy te otwierają drogę do rozwijania stosunków między UE a Birmą - napisano w komunikacie z posiedzenia ministrów spraw zagranicznych państw UE. Ministrowie poinformowali o zniesieniu zakazu wizowego wobec prezydenta Thein Seina, wiceprezydentów, członków rządu i spikerów obu izb parlamentu. Zapowiedzieli też dalsze zniesienie sankcji pod koniec kwietnia.
Wśród reform wymienili m.in. zwolnienie więźniów politycznych, wysiłki rządu na rzecz osiągnięcia porozumienia z grupami etnicznymi, złagodzenie cenzury mediów. "To podstawowe kroki w kierunku ustanowienia państwa demokratycznego" - napisano w oświadczeniu. Ministrowie wyrazili też zadowolenie z dialogu między prezydentem a opozycjonistką Aung San Suu Kyi i zmian w prawie wyborczym. Pochwalili umożliwienie partii Suu Kyi, Narodowej Lidze na rzecz Demokracji (NLD), startu w wyborach uzupełniających do parlamentu, które odbędą się 1 kwietnia.
Według szefów dyplomacji trwający w Birmie proces reform politycznych już doprowadził do poprawy stosunków między UE a Birmą, a spełnienie kolejnych warunków doprowadzi do "dalszego rozluźnienia lub zniesienia sankcji pod koniec kwietnia".
Wśród tych warunków ministrowie wymienili przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów uzupełniających i "bezwarunkowe zwolnienie więźniów politycznych w ciągu kolejnych miesięcy". Nawiązując do zawartego w ostatnim czasie porozumienia z Karenami ws. zawieszenia broni, wezwali władze, by dalej dążyły do pojednania narodowego i długotrwałego pokoju. W marcu ubiegłego roku rządząca w Birmie od lat junta przekazała formalnie władzę popieranej przez nią administracji cywilnej, a prezydent rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział kontynuację reformy.