Autorom udało się w skoncentrowanej formie podkreślić powszechny smutek z powodu tragedii, która wydarzyła się pod Smoleńskiem - oświadczył Antufjew, którego wypowiedź przytoczyła w poniedziałek państwowa telewizja Rossija w swym regionalnym programie.

Reklama

Patrząc na projekt polskich autorów, znów przeżywam tamten dzień i emocje, który wypełniły nas - świadków tej tragedii. One znów ściskają gardło - dodał smoleński gubernator.

Wyniki międzynarodowego konkursu na pomnik ogłoszono w piątek w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pierwszą nagrodę otrzymał zespół w składzie: rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek.

Pomnik będzie miał formę wysokiego na około dwa metry muru, w którym znajdą się pęknięcia i nazwiska ofiar katastrofy. W miejscu, gdzie wyryto nazwiska, mur się przerywa i otwiera na plac, na którym znajduje się platforma z granitu. Projekt zakłada zachowanie symboli znajdujących się w miejscu katastrofy - brzozy, kamienia i krzyża.

Przewodniczący jury konkursu prof. Adam Myjak przekazał, że na konkurs wpłynęło 96 prac, z czego 88 spełniało warunki konkursowe. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski poinformował, że pomnik zostanie odsłonięty 10 kwietnia 2013 roku.

Reklama