Kiedy mi o tym (o izolacji - PAP) mówią, to ja pytam: a dlaczego my tak często po świecie jeździmy? W ubiegłym roku krytykowano nas za to, że jeździmy za dużo, w tym roku - że za mało, bo jest jakaś izolacja. Żadnej izolacji nie ma - powiedział szef państwa. Janukowycz podkreślił, że Ukraina wciąż utrzymuje stosunki ze wszystkimi państwami europejskimi i zapewnił, że Kijów słucha oświadczeń, które płyną pod jego adresem ze strony Unii Europejskiej. Chcę powiedzieć, że nie zerwaliśmy stosunków z żadnym państwem europejskim. Z żadnym" - podkreślił.

Reklama

11 maja, podczas wizyty na Ukrainie, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite ostrzegła Janukowycza, że jego kraj może być skazany na izolację, jeśli nie będzie przestrzegać praw osób uwięzionych, w tym przedstawicieli opozycji, wśród których jest była ukraińska premier Julia Tymoszenko. Oburzenie państw zachodnich wywołały doniesienia o pobiciu byłej premier przez strażników kolonii karnej w Charkowie, gdzie odbywa ona wyrok siedmiu lat więzienia. 20 kwietnia, protestując przeciwko takiemu traktowaniu, Tymoszenko ogłosiła głodówkę, którą prowadziła 19 dni.

Gdy informacja o jej proteście dotarła za granicę, na Zachodzie zaczęto mówić o bojkocie ukraińskiej części organizowanych wraz z Polską piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012. Ukraińskie władze zmuszone były także odwołać zaplanowany na 11-12 maja szczyt państw Europy Środkowej w Jałcie na Krymie, gdyż po doniesieniach o sytuacji Tymoszenko większość zaproszonych prezydentów zrezygnowała z udziału w spotkaniu. Władze Polski, która wraz z Ukrainą organizuje Euro 2012, wypowiedziały się przeciwko bojkotowi politycznemu tej imprezy.

10 maja dyrektor departamentu informacyjnego MSZ Ukrainy Ołeh Wołoszyn podał, że prezydent Janukowycz spotka się z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim w najbliższym czasie w Warszawie, podczas otwarcia Euro 2102. Następnie pan Komorowski przyjedzie do Kijowa na finał mistrzostw Europy - zapowiedział Wołoszyn.

Reklama