Wszystkie kraje są zobowiązane do przestrzegania bezwarunkowego zakazu stosowania wszelkich form tortur i maltretowania - podkreśliła pani Ashton w specjalnie wydanym komunikacie.

Szefowa europejskiej dyplomacji odnotowuje, że rząd gruziński poczynił pierwsze kroki w celu zbadania tych spraw i podkreśla: Jest rzeczą o zasadniczym znaczeniu, aby takie i inne incydenty stały się przedmiotem pogłębionego i przejrzystego dochodzenia oraz aby odpowiedzialni za te czyny ponieśli konsekwencje.

Reklama

Rząd gruziński ogłosił w czwartek, że 15 funkcjonariuszy służby więziennej podejrzanych o udział w torturach zostało już zatrzymanych. Podjął on interwencję po tym, gdy opozycyjne stacje telewizyjne nadały przed dwoma dniami nagrania wideo pokazujące sceny znęcania się nad osadzonymi w więzieniu w Tbilisi. Po obejrzeniu tych scen kilka tysięcy Gruzinów poszło pod więzienie, aby domagać się aresztowania winnych i dymisji szefa gruzińskiego MSW.

Fakty znęcania się nad więźniami zostały ujawnione na niespełna dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi, które odbędą się 1 października.