Jak podaje "The Telegraph" rosyjskojęzyczna wersja hasła dotyczącego zestrzelenia boeinga 777 została zmodyfikowana. W jego pierwotnej wersji można było przeczytać, że samolot (lot MH17) został zestrzelony przez separatystów z Doniecka za pomocą systemu antyrakietowego Buk, który terroryści dostali z Federacji Rosyjskiej.

Reklama

Zaledwie godzinę później wpis został jednak zmieniony. W nowej wersji napisano jedynie, że samolot malezyjskich linii był zestrzelony przez ukraińskich żołnierzy.

Zmiany zarejestrował bot RuGovEdits, który umieszcza na Twitterze wpis za każdym razem, gdy odkryje zmianę we wpisie na Wikipedii dokonaną z komputera o adresie IP wskazującym, że jest to sprzęt używany przez przedstawicieli rosyjskiej administracji.

To nie jedyna ingerencja w informacje przekazywane w rosyjskiej Wikipedii. Jak podaje portal defense24.pl ktoś zmienił dane Su-25, prawdopodobnie po to, by uwiarygodnić hipotezę o zestrzeleniu boeinga przez Ukrainę.

W rosyjskiej Wikipedii można bowiem przeczytać, że ukraińskie myśliwce Su-25 są zdolne do osiągnięcia pułapu 10 km, z którego strącono boeinga Malaysia Airlines z 298 osobami na pokładzie.

Reklama

Ta zmiana pojawiła się niedługo po konferencji rosyjskiego ministra obrony, który poinformował, że w momencie katastrofy niedaleko boeinga Malaysian Airlines leciał też samolot wojskowy Su-25.

Reklama

Ze spekulacji ministra obrony Rosji wynikało, że ten szturmowiec może bardzo szybko wspiąć się na wysokość 10 km, a gdy jest uzbrojony w w rakietę R-60 może zestrzelić samolot pasażerski.

W Wikipedii zmieniono więc informacje o pułapie praktycznym Su-25 - z 7000 m na 10 000 m i pułapie bojowym - z 5 000 na 9 000 m. Zablokowano też edycję hasła. Maciej Lasek dla dziennik.pl: W ciągu dwóch dni przed katastrofą trasą boeinga leciało 75 maszyn

Maciej Lasek dla dziennik.pl: W ciągu dwóch dni przed katastrofą trasą boeinga leciało 75 maszyn>>>