Jeszcze w zeszłym roku Mohammed plasował się się za Oliverem, Jackiem, Charliem, Harrym, Oscarem, Thomasem i tak dalej - dopiero na 28 pozycji. A jeszcze rok wstecz był na 57 miejscu.

Reklama

Popularność Mohammeda rośnie więc w szaleńczym tempie. Sarah Redshaw z organizacji BabyCentre, która prowadzi tę statystykę, wyjaśniała brytyjskim mediom, że w muzułmańskich rodzinach imię Mohammed nadaje się tradycyjnie pierworodnym synom.

Sarah Redshaw podkreśliłą jednak "olbrzymi" - jak powiedziała - wzrost liczby arabskich imion. Do pierwszej setki trafili Omar, Ali i Ibrahim, a wśród dziewczynek rosną notowania Maryam, która przeskoczyła Marię.

Brytyjska prasa nie robi z tego żadnego propagandowego użytku. Taka liga imion publikowana jest na Wyspach co roku, ale nie sposób nie zauważyć, że te dane pojawiły się w momencie, gdy na Wyspach wzrosła retoryka antyimigracyjna i obawy przed terroryzmem islamskim.

Niedawno do mediów trafiła wiadomość, że w niewielkim, prowincjonalnym Bostonie na północy Anglii trzy czwarte dzieci w szkołach podstawowych mówi w domu innymi językami.