Sankcjami objęci są dwaj obywatele Singapuru i Tajwanu oraz 38 osób z Korei Północnej; ponadto 24 podmioty z tego kraju, a także sześć organizacji z państw trzecich.

Reklama

Korea Południowa zapowiedziała, że nie będzie prowadzić z osobami i podmiotami z listy żadnych transakcji finansowych. Wcześniej Pjongjang groził, że jeśli USA i Korea Południowa rozpoczną zapowiedziane na poniedziałek wspólne ćwiczenia wojskowe, przystąpi do przeprowadzenia "na ślepo" prewencyjnych ataków nuklearnych na te kraje.

Pjongjang uważa, że manewry wojskowe, które zgodnie z zapowiedziami Waszyngtonu i Seulu mają potrwać do końca kwietnia, są przygotowaniem do inwazji na Koreę Północną - podała Associated Press.

2 marca Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła sankcje, które były odpowiedzią na test bomby wodorowej przeprowadzony przez Pjongjang 6 stycznia. Ponadto Korea Północna wystrzeliła w lutym rakietę balistyczną dalekiego zasięgu, która umieściła na orbicie okołoziemskiej satelitę. Według Seulu w czwartek Pjongjang wystrzelił ze swojego wschodniego wybrzeża kilka pocisków bliskiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego.