Musimy wzmocnić bezpieczeństwo i potencjał obronny naszego kraju - oświadczył Putin, podkreślając konieczność "obrony pozycji kraju na scenie międzynarodowej".

Reklama

Musimy się zjednoczyć, skoordynować nasze wysiłki, nasze prawa i obowiązki na rzecz wypełnienia najwyższego historycznego prawa Rosji - by stała się silnym krajem - mówił szef państwa.

Jak przekonywał, "każdy kraj ma do tego prawo". I nie nadajemy temu pojęciu, silnego kraju, imperialistycznego znaczenia - oznajmił Putin.

Powiedział, że kraj oczekuje od ustawodawcy, poza wzmocnieniem strategicznego sektora obronnego, by odpowiedział na wyzwania w obszarach "edukacji, zdrowia, mieszkalnictwa i ekologii".

Jednak, jak zauważa agencja AFP, pierwsze prace parlamentarne, których podejmie się 450 deputowanych, będą naznaczone klimatem konfrontacji między Rosją a Zachodem. Deputowani muszą bowiem priorytetowo zatwierdzić dwie decyzje Kremla - o zawieszeniu porozumienia z Waszyngtonem w sprawie utylizacji plutonu i utworzeniu stałej bazy powietrznej w Hmejmim w Syrii.

W środę na pierwszej sesji Dumy Państwowej na przewodniczącego niższej izby wybrany został Wiaczesław Wołodin, dotychczas wiceszef administracji prezydenta. Jako pierwszy zastępca szefa kremlowskiej administracji był on jednym z głównych architektów obecnej polityki wewnętrznej Putina. W wyborach do Dumy 18 września kandydował z listy partii Jedna Rosja, która jest politycznym zapleczem szefa państwa.

Reklama

Na stanowisku wiceszefa prezydenckiej administracji Wołodina zastąpił Siergiej Kirijenko, który dotychczas pełnił funkcję szefa Rosatomu - państwowej korporacji zarządzającej energetyką jądrową w Rosji.

W przeszłości Kirijenko stał na czele resortu energetyki, w 1998 roku od marca do sierpnia, w wieku 35 lat, pełnił urząd premiera. Był najmłodszym premierem w historii Rosji.

W latach 2000-2005 był przedstawicielem prezydenta w Nadwołżańskim Okręgu Federalnym.

Na czele Rosatomu stanął w środę z kolei Aleksiej Lichaczow, wcześniej wiceminister rozwoju gospodarczego.

Natomiast dotychczasowy przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin objął w środę stanowisko dyrektora Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR). Nowego dyrektora w siedzibie SWR w Moskwie przedstawił tego dnia sam Władimir Putin.

We wrześniowych wyborach rządząca Jedna Rosja zdobyła 343 mandaty w 450-osobowej Dumie, znacznie powiększając swą przewagę nad innymi partiami obecnymi w parlamencie. Są nimi, tak jak w poprzednich kadencjach: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej Giennadija Ziuganowa (42 mandaty), populistyczno-nacjonalistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR) Władimira Żyrinowskiego (39 mandatów), lewicowa Sprawiedliwa Rosja, kierowana przez Siergieja Mironowa (23 mandaty). Dwie inne partie mają w Dumie po jednym deputowanym z okręgów jednomandatowych, do Dumy wszedł też jeden kandydat niezależny.