Rezolucja została przyjęta. Nawołuje ona władze Ugandy do tego, aby nie stosowały kary śmierci wobec osób LGBT.

Jak podaje Radio ZET – "W Ugandzie odnotowano nasilenie wyjątkowo homofobicznej retoryki ze strony władz, w szczególności Simona Lokodo, ugandyjskiego ministra ds. etyki i uczciwości, który 10 października 2019 r. ogłosił zamiar ponownego wprowadzenia ustawy o zwalczaniu homoseksualizmu, która przewidywałaby karę śmierci za "kwalifikowany homoseksualizm””.

Reklama

W rezolucji znajduje się zapis, który mówi o "głębokim zaniepokojeniu z powodu powrotu do kwestii ustawy o zwalczaniu homoseksualizmu w debacie politycznej w Ugandzie”.

Polscy europosłowie, którzy poparli rezolucję dostali mandat z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Posłowie PiS po części poprali rezolucję. Byli też tacy, którzy wstrzymali się od głosu: Beata Szydło, Patryk Jaki, Beata Kempa, Joachim Brudziński czy Ryszard Czarnecki. W rozmowie z PolsatNews.pl Beata Mazurek, rzeczniczka delegacji PiS w Parlamencie Europejskim tłumaczyła, że eurodeputowani z PiS, rzeczywiście nie poparli rezolucji, aczkolwiek zgadzają się z zapisem, który potępia karę śmierci.