Paląca się tekturowa strzykawka na linie zmierza w stronę stosu drewna i siana. Tłum zaczyna wiwatować. Na stosie czeka pomalowany na niebesko, wąsaty Coronasur z rogami na głowie i tabliczką Covid-19 na piersiach.

Reklama

Chwilę później ok. 12-metrowa kukła jako nowy koronawirus spłonęła przy akompaniamencie petard i radosnych okrzyków.

Tak początek święta Holi obchodzili mieszkańcy dzielnicy Bombaju Worli. Tradycyjnie w Indiach w wigilię Holi pali się ogromne ogniska, które mają symbolizować triumf dobra na złem. Od rana 10 marca br. Indusi w całym kraju mieli wylec na ulice i place, by obsypywać się nawzajem sproszkowanymi farbami i świętować przyjście wiosny.

Tym razem zostaliśmy w domu, tak samo jak nasi znajomi - mówi PAP Suresh Singh z południowego Delhi. Premier (Narendra - PAP) Modi i prezydent (Ram Nath Kovind - PAP) z powodu koronawirusa odwołali udział w imprezach masowych, więc my również się do tego zastosowaliśmy - powiedział 34-letni biznesmen.

Władze Indii prosiły obywateli o pozostanie w domach. Wesołego Holi. Proszę, zadbajcie o siebie bawiąc się podczas Holi. Proszę, chrońcie się przed koronawirusem - napisał szef stanu Delhi Arvind Kejriwal w media społecznościowych.

Reklama

Indyjskie media donoszą, że szczególnie w dużych miastach wiele osób pozostało w domach, a ludzie bawiący się publicznie często nosili maski.

Mało kto w tym roku kupował farby i zabawki na wodę - mówi PAP Santosh Kumar, który pracuje na bazarze Sarojini, popularnym targowisku w południowym Delhi. Klienci wspominali, że nie będą obchodzić Holi. Niektórzy obawiali się kupowania chińskich zabawek na wodę - dodaje.

Trochę to smutne, ale z drugiej strony bawiliśmy się w domu, we własnym gronie - opowiada PAP Poonam Chand za Gurgaon pod Delhi. Niedawno wzrosła liczba przypadków koronawirusa i bałam się o dzieci i dziadków - podkreśliła.

Tylko w dzień Holi, 10 marca br., wykryto w Indiach 14 nowych przypadków koronawirusa. Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w całych Indiach wynosi pięćdziesiąt. Jednym z zakażonych jest trzyletnie dziecko w Kerali.