Taka ocena powinna zostać przeprowadzono w sposób "otwarty, przejrzysty i inkluzywny" - dodała Hua.

Reklama

Podkreśliła, że postępowanie w tej sprawie powinno mieć pełne wsparcie Zgromadzenia Ogólnego WHO i jego rady wykonawczej.

AFP zwraca uwagę, że Pekin chce, aby nie było to śledztwo w sprawie reakcji Chin na wybuch epidemii, ale ocena postępowania niemal wszystkich państw wobec kryzysu epidemicznego.

Wiele krajów, w tym Francja, Niemcy i Wielka Brytania, zaapelowało ostatnio do Pekinu o dostarczanie jasnych, klarownych informacji na temat koronawirusa.

Australia i Stany Zjednoczone poszły dalej i zażądały przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie początku i przyczyn epidemii, która wybuchła w Chinach.

Pekin nazywa takie inicjatywy "upolitycznianiem" kryzysu sanitarnego i stanowczo zaprzecza zarzutom o ukrywanie danych na temat początku epidemii.

W czwartek Reuters podał, powołując się na sztab wyborczy prezydenta USA Donalda Trumpa, że jego nowa strategia wyborcza to atakowanie Chin oraz obwinianie ich o wybuch epidemii koronawirusa.

Trump powtarza ostatnio, że koronawirus pochodzi z laboratorium Instytutu Wirusologii w Wuhan i oskarża Pekin o zbyt późne powiadomienie świata o epidemii.