Sekretarz generalny Sojuszu powiedział włoskiej gazecie, że poprzez dezinformację Rosja i Chiny chcą wywierać wpływy polityczne na partnerach z NATO i Unii Europejskiej.

Reklama

Zdaniem Stoltenberga koronawirus ma pochodzenie naturalne, ale - zaznaczył - "otwarte pozostają niektóre kwestie". Dlatego opowiedział się za dokonaniem "międzynarodowej oceny, by wszystko wyjaśnić".

Chińskie i rosyjskie siły rządowe i pozarządowe rozpowszechniły na masową skalę dezinformację i propagandę, by wypaczyć prawdę - oznajmił szef NATO. Oczywiście - zaznaczył - pokazaliśmy, że jesteśmy zjednoczeni i że pomagamy sobie nawzajem, co stanowi najlepszą odpowiedź na fake news.

Tak długo, jak będziemy mieli wolne media, dezinformacja nie wygra - oświadczył Stoltenberg. Zapewnił, że Sojusz współpracuje z Unią Europejską w walce z dezinformacją.

Widziałem kampanie przeciwko wszystkim sojusznikom, a sondaże dalej wskazują na szerokie poparcie dla NATO, także we Włoszech - zauważył.

Reklama

Musimy być gotowi na drugą falę zakażeń- dodał Stoltenberg, podkreślając: Trzeba wzmocnić naszą odporność, by nie utracić kontroli nad infrastrukturą o krytycznym znaczeniu.

Szef paktu wystosował także ostrzeżenie dotyczące technologii 5G chińskiej firmy Huawei: Sojusznicy powinni unikać zagranicznych inwestycji, które mogą naruszyć poufność naszej komunikacji.