Jak podało w środę ministerstwo zdrowia Hiszpanii, podczas minionych 24 godzin w całym kraju zanotowano 10 491 nowych infekcji wirusem SARS-CoV-2, a łączna liczba przypadków zakażenia wynosi już 835 901. Resort sprecyzował, że w ciągu ostatniej doby wskutek Covid-19 zmarło 76 osób, a łączna liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi już 32 562. W środę rano na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu, najbardziej doświadczonego epidemią regionu kraju, rozpoczął się bezterminowy strajk pielęgniarzy i pielęgniarek domagających się przede wszystkim zwiększenia personelu hiszpańskich szpitali.

Reklama

Chaos w hiszpańskiej służbie zdrowia może nasilić się wraz z ogólnokrajowym strajkiem generalnym, zapowiedzianym w środę po południu przez organizacje zrzeszające lekarzy i pielęgniarki. Jego przeprowadzenie zapowiedziano na 27 października.

Z kolei w Portugalii podczas ostatniej doby zanotowano największą od początku lipca dobową liczbę zakażeń koronawirusem. Pomiędzy wtorkiem a środą potwierdzono 944 nowe infekcje, a łączna liczba przypadków wynosi już 81 256. W ciągu ostatniej doby portugalskie służby medyczne potwierdziły również osiem nowych zgonów osób zainfekowanych. W sumie w całym kraju do środowego popołudnia zmarło 2040 osób.