“Ci oponenci prezydenta w rozmaitych częściach Rosji cierpią wskutek ciężkich prześladowań, które nie są śledzone przez środki masowego przekazu” - napisała madrycka gazeta. "El Mundo", ilustrując artykuł zdjęciem tragicznie zmarłej w piątek dziennikarki Iriny Sławiny, podkreśla, że jej samobójcza śmierć ma bezpośredni związek z prześladowaniami ze strony władz Federacji Rosyjskiej. Dziennik odnotowuje, że samospalenie się przez Sławinę przed budynkiem delegatury MSW Rosji w Niżnym Nowogrodzie miało związek z przeszukaniem w jej mieszkaniu oraz serią innych aktów represji po zainicjowanych przez nią manifestacjach, upamiętniających zastrzelonego w 2015 r. w Moskwie opozycjonistę Borysa Niemcowa, byłego wicepremiera, a wcześniej gubernatora obwodu niżnonowogrodzkiego.

Reklama

"El Mundo", cytując przyjaciela Sławiny, wskazuje, że desperacki czyn opozycjonistki nastąpił po “trwających latami prześladowaniach”, m.in. uszkodzeniu auta dziennikarki, a także rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji, sugerujących, że prowadzi ona rzekomo działalność terrorystyczną. Gazeta wymienia też innych prześladowanych przez reżim Putina działaczy demokratycznych.

Jako przykład niezadowolenia społecznego z antydemokratycznych poczynań władz Rosji “El Mundo” wymienia regularnie odbywające się w Chabarowsku protesty mieszkańców po odwołaniu z urzędu i uwięzieniu w lipcu br. lokalnego gubernatora Siergieja Furgała.