Ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin liczba zmarłych wzrosła w całym kraju o 328 do ponad 42,6 tys. Dobę wcześniej potwierdzono 252 nowe zgony na Covid-19. Resort wyjaśnił, że podczas ostatniej doby nieznacznie wyhamowała liczba zakażeń. O ile w czwartek było ich 16,2 tys., to w piątek potwierdzono ponad 15,1 tys. W sumie w Hiszpanii służby medyczne zanotowały 1,55 mln infekcji wirusem SARS-CoV-2.m Uzupełniając piątkową deklarację premiera Pedra Sancheza o rozpoczęciu masowych szczepień w styczniu, ministerstwo podało, że w pierwszej kolejności zostaną im poddani pracownicy służby zdrowia oraz mieszkańcy domów spokojnej starości.

Reklama

W piątek władze wspólnoty autonomicznej Madrytu ogłosiły, że między 4 a 14 grudnia wprowadzony zostanie kordon sanitarny wokół całej stołecznej aglomeracji. Wjazd i wyjazd z niej będzie dozwolony tylko w uzasadnionych przypadkach, np. podjęcia pracy, studiów lub nagłego zdarzenia.

Choć Madryt był wspólnotą autonomiczną najmocniej przeciwstawiającą się surowym restrykcjom epidemicznym sugerowanym przez rząd Hiszpanii, to w ostatnich tygodniach władzom medycznym stołecznej aglomeracji udało się znacząco obniżyć dynamikę zachorowań. Rządzący wspólnotą Madrytu gabinet Isabel Diaz Ayuso utrzymuje, że mimo wyhamowania epidemii w regionie, w dalszym ciągu będzie utrzymywał obostrzenia w najbardziej zaatakowanych Covid-19 częściach stołecznej aglomeracji.