Jak notuje agencja AP, nawet 15 proc. elektoratu może głosować poza swoimi okręgami wyborczymi ze względu na kwarantannę. Z uwagi na pandemię i spodziewane niewielkie różnice ostateczny wynik może być znany dopiero po kilku dniach. Lokale wyborcze pozostaną otwarte do 22 czasu lokalnego (godz. 21 w Polsce).

Reklama

Wybory jak plebiscyt

Wybory traktowane są jako plebiscyt w sprawie urzędującego od 12 lat premiera Benjamina Netanjahu, który ma nadzieję, że sukces programu szczepień i seria porozumień pokojowych z krajami arabskimi pozwoli mu uzyskać większość w parlamencie, pomimo toczącego się przeciwko niemu procesu w sprawie korupcji, defraudacji i nadużycia zaufania.

Poprzednie trzy głosowania kończyły się politycznymi impasami. W kwietniu 2020 r. miało je przełamać porozumienie dwóch głównych rywalizujących sił - Biało-Niebieskich oraz Likudu Netanjahu. Ostatecznie jednak "wielka koalicja" przetrwała jedynie do grudnia.

Niepewność co do ostatecznego wyniku wyborów potęguje fakt, że tym razem duża jest liczba niezdecydowanych - nawet 15 proc. Wynik będzie zatem zależeć nie tylko od tego, kogo poprą wyborcy, ale również od tego, czy w ogóle zdecydują się głosować. Tradycyjnie wyborcy partii prawicowych chętniej biorą udział w wyborach.