Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny, jest dla Chińczyków najważniejszym świętem w roku. Obchodzone jest niezwykle hucznie i długo. Świętowane jest również w Japonii, Korei i Wietnamie. Co warto o nim wiedzieć i kiedy wypada?

Reklama

Kiedy wypada Chiński Nowy Rok?

Daty chińskich świąt wyznaczane są przez kalendarz lunarny, więc dla użytkowników kalendarza gregoriańskiego są one ruchome. Chiński Nowy Rok zawsze przypada między końcem stycznia, a początkiem lutego - najwcześniejszą możliwą datą jest 21 stycznia, a najpóźniejszą 20 lutego. Chiński Nowy Rok zaczyna się podczas drugiego nowiu po zimowym przesileniu Słońca. W roku 2022, data ta przypada na 1 lutego.

Ile trwa świętowanie Chińskiego Nowego Roku?

Tradycyjnie świętowanie Chińskiego Nowego Roku trwa 15 dni i kończy się ono Świętem Latarni. Pierwsze 3 dni są w Chinach dniami wolnymi od pracy, jednak wiele miejsc zamyka się już tydzień przed dniem Chińskiego Nowego Roku, aby umożliwić pracownikom powrót do domu. Wiele osób pozostaje w swoich rodzinnych stronach przez następny miesiąc. Jest to czas pojednania z rodziną, zwłaszcza dla tych, którzy pracują daleko od domu.

Tradycje związane z Chińskim Nowym Rokiem

Święto to, jak wiele obecnie obchodzonych świąt, ma swoje korzenie sięgające do kilku tysięcy lat wstecz. Początkowo było to kilka świąt, obchodzonych wraz ze zmianami zachodzącymi w otaczającym Chińczyków świecie, dlatego były one ważne szczególnie dla prostych farmerów, żyjących zgodnie z rytmem natury.

Obecnie Chiński Nowy Rok to czas hucznego świętowania. Przygotowania do Święta Wiosny zaczynają się już na początku ostatniego miesiąca starego roku, kiedy to Chińczycy sprzątają swoje domy celem wygnania złych duchów. Kiedy zbliża się koniec miesiąca, uroczyście żegna się boga kuchni. Tego dnia urządzana jest uczta, składająca się głównie ze słodkich dań, a usta posążku boga kuchni smarowane są miodem. Kolejny dzień wyznacza rozpoczęcie przygotowań właściwych - zakupy, przygotowywanie podarków, oklejanie drzwi noworocznymi obrazkami, zwanymi nianhua.

Najważniejszym dniem jest jednak wigilia Nowego Roku. Przygotowania do wieczerzy trwają cały dzień i bierze w nich udział cała rodzina. Tego dnia Chińczycy wręczają sobie podarki, którymi mogą być słodycze, owoce czy koperty z pieniędzmi. Potem składa się ofiarę poświęconą przodkom i zasiada do jedzenia. Główne danie stanowią pierożki jiaozi, a do posiłku spożywa się alkohol. Na zewnętrz, gdy tylko się ściemni, wybuchają sztuczne ognie i petardy. Gry, takie jak mahjong czy karty, rozmowy oraz zabawy trwają do rana.

Reklama

W dniu Nowego Roku znów składa się ofiarę przodkom, a po zdjęciu z drzwi noworocznych obrazków, Chińczycy wychodzą świętować wspólnie na ulicach. Głównym wydarzeniem jest tradycyjny taniec lwów, znany na całym świecie. Kolorowy, składający się z kilkudziesięciu osób korowód niesie smoka, a dookoła ponownie wybuchają fajerwerki oraz petardy.

Następne dni oznaczają odwiedziny u krewnych, a 15 dnia urządzane jest Święto Latarni, które wyznacza koniec obchodów Nowego Roku. Tego dnia wypuszczane są w niebo bogato zdobione lampiony. Tradycyjnym przysmakiem są chętnie zjadane ryżowe kulki ze słodkim nadzieniem.

Chiński Nowy Rok — jakie zwierzę mu patronuje?

Chiński Rok ma swojego patrona, będącego jednocześnie chińskim znakiem zodiaku. Są to zwierzęta - świnia, tygrys, szczur, pies, bawół, królik, smok, wąż, owca (koza), małpa, koń oraz kogut. Rok 2022 będzie dla chińczyków rokiem tygrysa. Ten znak zodiaku cechuje się żywiołowością oraz niecierpliwością, ale również wrażliwością i uczuciowością. Chiński Nowy Rok ma również swój żywioł - tym razem będzie to woda.