U dzieci nie zaobserwowano poważnych skutków niepożądanych. U niektórych stwierdzono gorączkę, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu zastrzyku, ale te objawy oceniono jako powszechne po podaniu szczepionki. Według dziennika "Viet Nam News” dzieciom podano szczepionkę Pfizera w ośrodku zdrowia w dzielnicy Quoc Oai w środę, a pomyłka została wykryta następnego dnia. Niemowlęta przewieziono do Szpitala Świętego Pawła na badania.

Reklama

Ministerstwo zdrowia wysłało do szpitala zespół ekspertów. Nakazało również inspekcję, by określić przyczyny błędu i ustalić, kto jest za niego odpowiedzialny – przekazał dziennik.

Nie wiadomo, jak doszło do pomyłki

Według portalu VNExpress obecnie nie jest jasne, jak doszło do pomyłki, ani jakie dawki szczepionki Pfizera podano niemowlętom. Władze dzielnicy zawiesiły w obowiązkach pracowników, którzy uczestniczyli w szczepieniu.

Reklama

Wietnamski resort zdrowia zezwolił na podawanie szczepionek przeciw Covid-19 dzieciom w wieku 12-17 lat, ale w Hanoi do tej pory im ich nie podawano. Szczepionkę Pfizera otrzymywały już natomiast nastolatki w kilku innych regionach kraju, w tym w miastach Ho Chi Minh i Danang.