"W kwestii rozmów nuklearnych w Wiedniu (...), jesteśmy zdecydowanie zmartwieni (...). Izrael nie jest stroną żadnych porozumień" - oznajmił Benet. "Izrael nie będzie ograniczony tym, co zostanie zapisane w porozumieniach, jeśli zostaną one podpisane i Izrael zachowa pełną swobodę działania wszędzie i w każdej chwili, bez ograniczeń" - dodał premier.

Reklama

W Wiedniu toczą się negocjacje

W Wiedniu toczy się kolejna tura rozmów o przywróceniu mocy międzynarodowej umowie nuklearnej z Iranem z 2015 roku. Według ministra spraw zagranicznych Francji Jean-Yves'a Le Driana strony poczyniły pewne postępy w rokowaniach, ale czas na zawarcie porozumienia powoli dobiega końca. Reuters zwraca uwagę, że według wielu ekspertów Izrael nie jest w stanie samodzielnie zablokować irańskiego programu nuklearnego.

Teheran podejmuje ponadto prowokacyjne kroki, nie bacząc na negocjacje z Zachodem i pod koniec grudnia 2021 roku wystrzelił rakietę nośną z urządzeniami badawczymi, jednak nie dotarła ona na orbitę, ponieważ nie osiągnęła niezbędnej prędkości. W piątek w centrum Teheranu w miejscu publicznym ustawiono trzy rakiety balistyczne o zasięgu 1000 km. Stany Zjednoczone oceniają, że irańska technologia umieszczenia satelitów na orbicie może być "przykrywką" dla programu rozwoju pocisków balistycznych, zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych.

Reklama