Rozmowa odbyła się rano, trwała godzinę i 20 minut – poinformował Pałac Elizejski. "Prezydent Macron wyraził zaniepokojenie z powodu zagrożenia, jakie stwarzają obecność i działania rosyjskich sił zbrojnych (...) w ukraińskich instalacjach jądrowych, a także wezwał do wycofania tych wojsk" – powiadomiła administracja prezydenta Francji w komunikacie prasowym. "Macron wyraził poparcie dla propozycji dyrektora generalnego Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, aby jak najszybciej wysłać misję (do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej), a obaj prezydenci omówili warunki takiego (przedsięwzięcia)" – oświadczyły francuskie władze.

Reklama

Przywódcy rozmawiali także o eksporcie ukraińskich zbóż, "co jest niezbędne dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego" - podkreślono. Prezydenci "z zadowoleniem przyjmują dalsze wdrażanie umowy zezwalającej na eksport (zboża) drogą morską z portu w Odessie, a także wypłynięcie we wtorek pierwszego humanitarnego statku wyczarterowanego przez ONZ, który przewiezie zboże na kontynent afrykański. (Ta część świata) wykazuje (w tym względzie) szczególne potrzeby" - ocenił Pałac Elizejski.

"Francja wspiera również europejskie wysiłki w ramach +szlaków solidarności+, (czyli) eksportu ukraińskiego zboża drogą lądową i rzekami. Umożliwiły one wyeksportowanie w lipcu 2,8 mln ton, a tempo (tych działań) wciąż wzrasta" – dodano.

Rozmowa o "terroryzmie nuklearnym"

Reklama

Prezydent Zełeński poinformował wcześniej na Twitterze, że rozmawiał z prezydentem Francji o "rosyjskim terroryzmie nuklearnym" w ukraińskiej elektrowni atomowej. W pobliżu obiektu w okupowanym Enerhodarze na południu kraju, zajętym przez siły wroga na początku marca, doszło w ostatnich tygodniach do serii ostrzałów. Rosyjskie prowokacje wywołały obawy przed możliwą katastrofą nuklearną, co w minionym tygodniu stało się tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Z Paryża Katarzyna Stańko