Okno synagogi w Hanowerze zostało uszkodzone w środę wieczorem. W budynku modliło się wówczas około 150 osób, żadna z nich nie odniosła obrażeń. Trwa śledztwo, ale "do tej pory nie są znane żadne informacje na temat ewentualnych sprawców, motywu ani przebiegu przestępstwa" - informuje „Welt”. Nie ustalono również jeszcze, co uszkodziło szybę. Prowadzimy wielokierunkowe, intensywne dochodzenie - potwierdziła w czwartek rzeczniczka policji.

Reklama

Wszyscy byliśmy skupieni na modlitwie, około godz. 19 usłyszeliśmy huk - relacjonował Arkadij Litvan, członek zarządu gminy żydowskiej w Hanowerze. Jak dodał, po wezwaniu policji, wierni kontynuowali modlitwę. Nie pozwolimy, żeby ci szaleńcy nam przeszkadzali- powiedział. Jak przypomina "Welt”, trzy lata wcześniej podczas tego samego święta miał miejsce atak na synagogę w Halle, w następstwie którego śmierć poniosły dwie osoby. Atak na synagogę w Hanowerze potępili już politycy, wspólnoty wyznaniowe i stowarzyszenia.

"Ilość takich ataków rośnie"

Potępiam to w najostrzejszych słowach. Społeczność żydowska w Niemczech jest zszokowana - skomentował Josef Schuster, przewodniczący Centralnej Rady Żydów. Przyjmujemy liczne wyrazy solidarności ze strony społeczeństwa obywatelskiego i instytucji państwowych. Ten atak na synagogę w Hanowerze w najważniejsze żydowskie święto, Jom Kipur, jest przerażający i szokujący - powiedział Stephan Weil (SPD), premier Dolnej Saksonii. W Dolnej Saksonii nie ma miejsca na antysemityzm, stoimy zdecydowanie po stronie naszych żydowskich obywateli.

Reklama

Środowy atak za brzydki znak narastającego antysemityzmu w Niemczech uznała minister sprawiedliwości Dolnej Saksonii Barbara Havliza (CDU). Napełnia nas wielkim niepokojem, że ilość takich ataków rośnie i że zdarzają się w coraz krótszych odstępach czasu - stwierdził zarząd Konferencji Ortodoksyjnych Rabinów (ORD) w Niemczech.

Reklama

Rośnie liczba ataków

Według danych MSW, w Dolnej Saksonii w ciągu ostatnich pięciu lat liczba przestępstw antysemickich odnotowanych przez policję wzrosła ze 140 (2017 r.) do 269 (2021 r.). Większość przestępstw dotyczyła mowy nienawiści w postaci hejterskich wpisów w Internecie. „=Sprawa pokazuje, jak ważne jest podejmowanie konsekwentnych działań przeciwko wszelkim przejawom antysemityzmu”= – podkreślił inspektor ds. antysemityzmu Dolnej Saksonii, Franz Rainer Enste.

Nie czuję się niebezpiecznie, wiem że możemy polegać na policji - powiedział Michael Fuerst, przewodniczący gminy żydowskiej w Hanowerze. Skrytykował jednak fakt, że ministerstwo kultury zbyt późno zatwierdziło fundusze na ochronę instytucji żydowskich. W lecie ministerstwo zatwierdziło na ten cel 5 mln euro, część z tych środków ma zostać zainwestowana w nowe okna i ogrodzenie synagogi w Hanowerze. To nie do przyjęcia, że nasi żydowscy bracia i siostry są zagrożeni podczas praktykowania wiary w ich świętym miejscu - powiedział Christian Wirz, dziekan kościoła katolickiego w regionie Hanoweru. Podobne oświadczenia wygłosili przedstawiciele kościoła ewangelickiego i muzułmańskiego.

"Kto rzuci kamieniem, nie zawaha się tez wystrzelić pocisku" - skomentował na Twitterze Ron Prosor, ambasador Izraela w Niemczech. Podkreślił też, że Żydzi powinni czuć się bezpiecznie w Niemczech, a szczególnie w swoich miejscach kultu. "Jestem pewien, że władze szybko aresztują sprawców" - dodał ambasador.