Aresztowania to część operacji rozbicia działającej w Grecji, ale kierowanej z zagranicy siatki terrorystycznej - zaznaczyła policja w komunikacie. Uzupełniono, że w akcji oprócz policji brał udział grecki wywiad NIS oraz niewymieniona z nazwy służba wywiadowcza innego państwa.

Reklama

Podejrzani starannie wybrali cel o dużym znaczeniu symbolicznym i kończyli przygotowania do ataku - przekazała policja. "Ich zamiarem było nie tylko zabicie niewinnych obywateli, ale także podważenie poczucia bezpieczeństwa w kraju, zaszkodzenie greckim instytucjom publicznym i stosunkom zagranicznym" - podkreślono.

W komunikacie policji nie podano narodowości aresztowanych ani charakteru wybranych przez nich celów. Zatrzymani byli Pakistańczykami, którzy zamierzali uderzyć w zlokalizowane w Grecji obiekty żydowskie - uzupełniają media w oparciu o swoje źródła.

Celem synagoga w Atenach

Celem planowanego ataku była synagoga w centrum Aten - poinformował "Kathimerini". Aresztowani Pakistańczycy mają 27 i 29 lat - dodaje agencja AFP.

Podejrzani nie tylko zaplanowali atak i otrzymali ostateczne polecenie przeprowadzenia go, ale dokonali już rozpoznania terenu i szukali potencjalnych wspólników zamachu - napisano w komunikacie policji.

NIS prawdopodobnie rozpoczęła śledztwo w sprawie siatki terrorystycznej po aresztowaniu w 2021 na Cyprze obywateli Pakistanu w związku z planowaniem zamachu na Izraelczyków oraz przeprowadzonymi rok później aresztowaniami Pakistańczyków w Turcji, którym zarzucano planowanie ataków na Izraelczyków w Stambule - komentuje "Kathimerini".