Obecnie grupa mieszkańców miasta domaga się, aby ten duży plac miejski otrzymał nową nazwę „i zamiast nazwiska zaciekłego antysemity sławił postać kobiety, która narażała swoje życie, ratując Żydów” – podkreśla TJC.

Plac w St. Gallen otrzymał obecną nazwę w 2005 roku. „Plac jest znany z niezwykłej, czerwonej nawierzchni z gumowego granulatu, który daje poczucie lekkości i sprężystości pieszym zmierzającym po placu w kierunku banku Raiffeisen lub synagogi St. Gallen” – opisuje portal.

Reklama

„Raiffeisenplatz jest pogodny, jednak bank Raiffeisen, drugi co do wielkości w kraju, ma swoją ciemną stronę, bowiem wywodzi się z ruchu założonego przez żarliwie nienawidzącego Żydów Friedricha Wilhelma Raiffeisena” – podkreśla TJC i na dowód przytacza opinię lokalnego historyka - Hansa Faesslera. Zmarły w 1888 roku Raiffeisen był tak zdecydowanym antysemitą, że naziści uczcili 50-lecie jego śmierci jak jubileusz jednego ze swoich – wyjaśnił historyk.

Plac będzie nosił imię Rechy Sternbuch?

Reklama

Już od dwóch lat mieszkańcy apelują do władz miasta oraz banku Raiffeisen o zmianę nazwy placu. Chcą, by nosił on imię Rechy Sternbuch – bohaterki, która pomagała żydowskim uchodźcom w ucieczce przed nazistami podczas II wojny światowej.

Nazywanie instytucji lub miejsc publicznych niesie za sobą odpowiedzialność, zajęcie stanowiska w sprawie – skomentował Paul Rechsteiner, prezes Fundacji Paula Grueningera w St. Gallen, nazwanej na cześć dowódcy szwajcarskiej policji, który także pomagał żydowskim uchodźcom w ucieczce przed nazistowskimi prześladowaniami.

Niezrozumiałe jest to, że ten znany w całym kraju plac miejski nadal nosi nazwę Raiffeisena, mimo że był on zagorzałym antysemitą. Jednocześnie tracimy sposobność do uczczenia i uhonorowania Rechy Sternbuch, odważnej kobiety, która wniosła wielki wkład w ratowanie śmiertelnie zagrożonych Żydów. Utrzymywała ona tajną sieć kontaktów w Dolinie Renu i koordynowała sprowadzanie żydowskich uchodźców do Szwajcarii – dodał Rechsteiner.

Jak ustalił TJC, Bank Raiffeisen zlecił już przygotowanie niezależnego raportu, aby „rzucić światło na przeszłość” banku i jego założyciela. Rada miasta poinformowała, że „trzeba poczekać na dokładną ocenę faktów, aby dopiero po dokładnym zrozumieniu kontekstu historycznego rozważyć możliwość zmiany nazwy Raiffeisenplatz”.