Francja zaoferowała cztery samoloty do repatriacji z Niamey do Paryża. Odbyły się już dwa takie loty, którymi z Nigru powróciło 500 osób. Przygotowywane są kolejne. Unijny mechanizm ma sfinansować 75 proc. kosztów transportu.

Reklama

Unijny mechanizm ochrony ludności może zostać uruchomiony przez państwa członkowskie UE i dziewięć państw uczestniczących. W sytuacjach nadzwyczajnych loty repatriacyjne koordynowane w ramach tego programu zapewniają bezpieczny powrót obywateli UE różnych narodowości. Komisja Europejska ułatwia rozmieszczenie tej pomocy, koordynuje europejską reakcję i współfinansuje koszty transportu.

Pomoc jest oferowana i udzielana przez państwa członkowskie UE i państwa uczestniczące na zasadzie dobrowolności. Celem jest pomoc obywatelom UE borykającym się z poważnymi trudnościami za granicą w przypadku kryzysu lub katastrofy.

Pucz w Nigrze

26 lipca wojskowa junta obaliła demokratycznie wybranego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma. Generał Abdourahamane Tchiani, od 2011 roku szef Gwardii Prezydenckiej, ogłosił się dwa dni później nowym przywódcą kraju. Armia przetrzymuje Bazouma w jego oficjalnej rezydencji w stolicy Niamey.

Z Brukseli Łukasz Osiński