Amerykańska placówka pozostaje otwarta dla ograniczonych, awaryjnych usług dla obywateli USA. Departament odnotował w opublikowanym w środę oświadczeniu, że niedawno mianowana została nowa ambasador Kathleen FitzGibbon i resort liczy na jej "szybkie przybycie do Niamey".

Reklama

Waszyngton "odrzuca wszelkie wysiłki zmierzające do obalenia porządku konstytucyjnego Nigru", a Ameryka jest "nadal zaangażowana w stosunki z ludnością Nigru i wspiera nigryjską demokrację" - dodano w komunikacie amerykańskiej dyplomacji.

W Nigrze jest ok. 1100 żołnierzy USA

Żołnierze USA - podkreśla agencja Reutera - podobnie jak Francji, Niemiec i Włoch uczestniczą w Nigrze w misjach, pomagając armii w walce z grupami powiązanymi z Al-Kaidą i Państwem Islamskim. W Nigrze przebywa około 1100 żołnierzy amerykańskich. Francja i Włochy ewakuują europejskich obywateli z Nigru, acz - zauważa agencja - jak dotąd nie ogłoszono wycofania wojsk.

26 lipca wojskowa junta obaliła dotychczasowego prezydenta Nigru Mohameda Bazouma. Generał Abdourahamane Tchiani, od 2011 roku szef Gwardii Prezydenckiej, ogłosił się dwa dni później nowym przywódcą kraju. Armia przetrzymuje Bazouma w jego oficjalnej rezydencji w stolicy Niamey.