Rzeczniczka KE była pytana o ocenę znowelizowanej ustawy. Hipper odpowiedziała, że ustawa "nadal budzi bardzo poważne obawy". - Budzi obawy także jeśli chodzi o zgodność z prawem unijnym wtedy, gdy komisja stanie się operacyjna - dodała.

Reklama

Sejm odrzucił sprzeciw Senatu, prezydent podpisał

W środę Kancelaria Prezydenta podała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o komisji do zbadania wpływów Rosji na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. W ubiegły piątek Sejm odrzucił sprzeciw Senatu do prezydenckiej nowelizacji.

Ustawa po nowelizacji

Zgodnie z prezydencką nowelą, w komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie będą mogli zasiadać parlamentarzyści, znoszone są środki zaradcze zapisane w obecnej ustawie (to m.in. zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi na okres do 10 lat), a głównym przedmiotem stwierdzenia komisji będzie uznanie, że dana osoba nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym; odwołanie od decyzji komisji ma być kierowane do Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

31 maja weszła w życie - powstała z inicjatywy PiS - ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022, którą prezydent podpisał kilka dni wcześniej, zapowiadając jednocześnie skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego. Następnie - 2 czerwca - Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy.

Z Brukseli Łukasz Osiński