Na stronach wsj.com czytamy, że Strefa Gazy jest podobnej wielkości do Waszyngtonu, jednak jej licząca ponad dwa miliony populacja to około trzy raz więcej ludzi, jak w stolicy USA.

Strefa Gazy — gdzie jest i kto ją zamieszkuje?

Po zakończeniu I wojny światowej decyzją Ligii Narodów obszar Gazy wraz z Palestyną przypadł Wielkiej Brytanii, która utworzyła na tym obszarze Mandat Palestyny. Oficjalne nadanie pełnomocnictw mandatowych nastąpiło 1 lipca 1920 roku.

Reklama

Od tego czasu terytoria te, podobnie jak Palestyna, do powstania Izraela w 1948 roku, podlegały Wielkiej Brytanii.

Później nad Strefą Gazy do 1967 roku kontrolę sprawował Egipt, jednak Izrael przejął te tereny podczas wojny sześciodniowej.

Od tego czasu do 2005 roku w Strefie Gazy mieszkały tysiące Izraelczyków. W 2005 Izraelwycofał swoich żołnierzy i cywilów i przekazał kontrolę kruchej Autonomii Palestyńskiej.

Dwa lata później w 2007 roku bojownicy Hamasu obalili Autonomię Palestyńską. Od tego czasu, Izrael zamknął granice ze Strefą Gazy, a enklawa została prawie odcięta od reszty świata.

Reklama

Zamknięcie Gazy zakończyło dość długi okres (od 1967 roku), w którym wielu mieszkańców Strefy Gazy pracowało w Izraelu i swobodnie przemieszczało się po całym kraju.

Strefa Gazy. Przejęcie kontroli przez Hamas

Po przejęciu kontroli nad regionem Hamas wykorzystywał sieć tuneli pod granicą Egiptu i Gazy do przemytu broni i zaopatrzenia, które wykorzystał do zbudowania tysięcy rakiet i niewielkiej liczby dronów.

Jednak mimo to, przez długi czas izraelski system obrony powietrznej, był w stanie w dużej mierze neutralizować zagrożenie.

Od 2008 roku Izrael przeprowadził w Gazie cztery ofensywy wojskowe, jednak każda z nich kończyła się bez rozstrzygnięcia, a Hamas wciąż kontrolował enklawę.

Dramat w Strefie Gazy. Naloty i zniszczenia

Izrael utrzymuje i kontroluje zaawansowane technologicznie ogrodzenie, wzdłuż swojej granicy ze Strefą Gazy. W sobotę bojownicy Hamasu naruszyli tę granicę za pomocą m.in. buldożerów. W tym samym czasie tysiące rakiet spadły na Izrael, zaskakując izraelskie wojsko.

W odpowiedzi Izrael przeprowadził naloty na Gazę i oświadczył, że rozpoczyna całkowite oblężenie enklawy, odcinając dopływ żywności, prądu i innych niezbędnych towarów.

Tu warto dodać, że Gaza od zamknięcia w 2007 r. pogrążona jest w pogłębiającym się kryzysie humanitarnym. Przejęcie władzy przez Hamas spowodowało degradację gospodarki Strefy, a ograniczenia w przepływie podstawowych towarów zniszczyły infrastrukturę wodną, ​​elektryczną i inną infrastrukturę cywilną.

Podczas ostatnich nalotów izraelskie bomby uderzały w lotnisko, elektrownię oraz magazyny i szkoły ONZ.

W dzielnicy Rimal w mieście Gaza – ekskluzywnej dzielnicy pełnej centrów handlowych, szerokich bulwarów, restauracji i bloków mieszkalnych – dużo budynków zostało zniszczonych, a w oddali słychać było odgłosy eksplozji.

Przed nalotami władze izraelskie wydały ostrzeżenie, aby cywile opuścili niewielki pas Strefy Gazy w związku z planowaną operacją. Wielu jednak nie miało takiej możliwości, ponieważ granice są uszczelnione zarówno przez Izrael, jak i Egipt.

Nawet wcześniej, przed ostatnimi wydarzeniami, od 2007 roku większość obywateli Strefy Gazy nie mogła przekraczać granicy bez specjalnego pozwolenia, które według mieszkańców jest teraz prawie niemożliwe do uzyskania.

Źródło wsj.com